Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Ve Strašnicích se loučí se sezonou

  Festival StrašNICE nabídne premiéru nové inscenace souboru Divadlo X10, hostující inscenace Činoheráku Ústí a unikatní site-specific o básnířce Jiřině Haukové. Koná se od 13. do 16. června.

  strasnice-r1-web

  Závěr sezony ve Strašnickém divadle proběhne ve znamení festivalu StrašNICE, který už podruhé organizuje domácí soubor Divadlo X10. Představí na něm mimo jiné žhavou novinku – českou premiéru německé autorky a režisérky Vanessy Emde O mrtvých ptácích. Hlavním hostem festivalu bude Činoherák Ústí, hned se dvěma inscenacemi – monodramatem Byly jsme tam taky a inscenací zachycující českou stopu v životě divy Marlene Dietrich. Vedle koncertů a divadelního programu ve Strašnickém divadle se uskuteční v přilehlém Parku Solidarita řada představení i tvůrčích dílen pro děti. Diváci budou moct v rámci festivalu navštívit i unikátní site-specific projekt o básnířce Jiřině Haukové, který se uskuteční v průmyslové oblasti V Korytech.

  Festival StrašNICE se před rokem uskutečnil proto, aby představil nový, mladý soubor Divadlo X10. Letošní ročník se rozrůstá o další hosty a aktivity. Divadlo X10 se ve Strašnicích profiluje jako soubor zaměřený na současnou dramatiku a zároveň jako nedílná součást městské části, s níž je spojeno. Ve Strašnickém divadle tak průběžně vznikají site specific projekty pod společnou značkou Parkur. Jeden z nich bude mít uveden v zahajovací den festivalu, pátek 13. 6. v průmyslové zóně V Korytech ožije poezie Jiřiny Haukové ze sbírky Spodní proudy. Hauková byla členkou surrealistické Skupiny 42, manželkou Jindřicha Chalupeckého a velkou část života prožila ve Vršovicích v Petrohradské ulici. Inscenace je svéráznou instalací sestavenou s poetických obrazů básnířky, jejích novinářských textů a překladů a také výpovědí jejích generačních souputníků a spoluprácovníků. Zahajovací večer bude specifickou bojovou hrou, v níž každý divák najde svůj příběh v haldách průmyslové oblasti a všichni nakonec skončí v Pasti.

  Sobotní večer 14.6. bude patřit premiéře dokumentární matrilineární pohádce O mrtvých ptácích. Německá autorka a režisérka Vanessa Emde se ve svém textu snaží analyzovat životní osudy tří generací západoněmeckých žen. Hra obrazným a poetickým jazykem zkoumá nejen problematiku mateřství a možností ženské seberealizace, ale dotýká se i obecnějších souvislostí mezi touhami a potřebami jedince a fungováním lidské společnosti. Tato hra bude uvedena v české premiéře, navíc ve výrazně upravené autorské verzi vznikající přímo pro potřeby Divadla X10 a v autorčině vlastní režii.

  Kauza likvidace tohoto severočeského divadla, s více než čtyřicetiletou historií, rozvířila v letošním roce nejen vlnu protestů, ale také nebývalé solidarity. A proto se také Činoherák Ústí stane v neděli 15.6. hlavním hostem festivalu, který se odehrává ve Strašnickém divadle v ulici Solidarita. Právě Nataša Gáčová, která vystupuje i v inscenaci O mrtvých ptácích, uvede monodrama Byly jsme tam taky. Výchozím materiálem byla inscenátorům stejnojmenná kniha Dagmar Šimkové, zachycující strhujícím dokumentárním vyprávěním hrůzy komunistického lágru. Večer představí ústecký soubor ještě příběh Marlene Dietrich – ženy, která vyvdala československé občanství. V inscenaci exceluje Irena Kristeková. Ústecký večer ve Strašnicích uzavře Ondřej Havlík aka En.dru, dvojitý český sólový a skupinový beatbox šampion, vicemistr světa v týmu beat box s Beatburgerband a nový vicemistr světa v hudebním looping Boss mistrovství světa.

  V pondělí 16.6. bude hostem festivalu Divadlo plyšového medvíka se hrou Matyáše Dlaba Hugo Haas se vrací, jejíž příběh zachycuje absurdní návrat slavného herce do Česka v plechovce od sušenek. Konec festivalu bude koncem sezony ve Divadla X10 ve Strašnickém divadle a rozloučíme se také s inscenací hry Philippa Löhleho To Tam, která v září zahájila tuto sezonu. Inscenace sleduje cestu bavlněného semínka z pěstitelské Afriky přes zpracovatelskou Asii do konzumentské Evropy a zase zpět skrze osudy několika lidí z různých koutů Země, které spojí dohromady osud jednoho bavlněného trička. Vedle divadelních představení a již zmíněného koncertu vynikajícícho beatboxera En.drua budou moct návštěvníci navštívit zdarma koncerty seskupení Traged Aktiv Trio, DebbiLove a ZEA Luxurians.

  Festival StrašNICE a činnosti Divadla X10 ve Strašnicích mají také sousedský a dětský rozměr. Festivalové odpoledne začne v pátek, sobotu i neděli vždy v 15.00 workshopy Dětského studia Strašilka pro děti. Odpoledne bude pokračovat s klauny ze souboru Sacra Circus. Tento soubor se ve Strašnickém divadle objevuje už také více než rok a přináší program pro děti i dospělé.

  V sobotu se v Parku Solidarita uskuteční Sousedská slavnost, která zve na piknik s grilováním, tvořivé dílny, sousedský blešák a venkovní hry. Na Sousedské slavnosti bude představena naučná stezka po Strašnicích, na níž se dozvíte informace nejen o historii, ale i o významných místech a událostech současných nebo již dávno zapomenutých. Stezku připravuje občanské sdružení ČSOP Natura, quo vadis? a podílí se na ní místní pamětníci a znalci.

  V průběhu festivalu bude ve foyer Strašnického divadla ke zhlédnutí výstava fotografií z facebookových stránek Opuštěná místa a Němá svědectví.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. června 2014

  Komentáře k článku: Ve Strašnicích se loučí se sezonou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,