Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Festival Nad Prahou půlměsíc bude online

  Letošní 12. ročník festivalu Nad Prahou půlměsíc se uskuteční ve dnech 19. – 25. listopadu 2020, a to i v současných nelehkých kovidových podmínkách. Do poslední chvíle organizátoři věřili, že aspoň tuzemskou část programu budou moci uskutečnit živě, neboť to, že zahraniční program se uskuteční online, bylo jasné již v září. Zdravotní situace a všechna opatření nakonec vykrystalizovaly tak, že byli nuceni veškerý zamýšlený program převést do online podoby.

   

  Letošní ročník bude určitě výjimečný a přinese několik novinek. Tou první novinkou je fakt, že se Půlměsíc spojil letos s Arabfestem, jehož pražský program se bohužel na jaře nemohl uskutečnit. A třebaže každý festival je jiný, pojí nás zájem o arabský svět a taky vůle být solidární a vytvořit společně pestrý a netuctový program. S Arabfestem vyrazíme např. prostřednictvím přednášek o arabské astrologii Ke hvězdám!, což je jedno z témat letošního společného ročníku, během něhož Půlměsíc divadelně a literárně osvítí zas mj. téma Šťastné Arábie.

  Slavnostní zahájení festivalu sice neproběhne pod hvězdnou oblohou planetária, nicméně hvězdné určitě bude. V tuto chvíli pro vás František Ondráš připravuje video adaptaci úryvků z románu Nebeská tělesa ománské autorky Jokhy Alharthi, která získala Bookerovu cenu 2019, Marwan Alsolaiman s Kristýnou Farag už ladí své hudební nástroje, tanečnice ze skupiny Sahar tančí na louce marocké a palestinské tance… a páni velvyslanci a paní velvyslankyně arabských velvyslanectví akreditovaných v Čechách chystají malé velké poetické překvapení.

  Divadelní a filmový režisér Jakub Šmíd připravuje video adaptaci scénického čtení hry libanonské autorky a laureátky Ceny RFI 2015 Haly Moughanie Moře je mým národem v překladu Petra Felčera. A režisér Jan Sklenář točí s hercem Miroslavem Zavičárem audio čtení z deníku alžírského dramatika Mohameda Kacimi Klidné dny v Jeruzalémě v překladu Kateřiny Neveu. Jiří HonzírekFeste osvěží hru syrského dramatika Ibrahima Amira Rojava a mladí divadelníci ze souboru Réservé z Mostu zase svou loutkovou inscenaci Malála. Husam Abed finišuje s novou premiérou Half Boy. Milovnici perské poezie si přijdou na své v básnickém video čtení Morvarid Ramezani a Bity Malakuti. Do Ománu se podíváme prostřednictvím čtení z povídek ománských autorů. Bude to poprvé v historii, kdy uslyšíme ománskou literaturu v češtině s nadějí, že již brzy vyjde také knižně. Ománskou atmosféru doladí Jiří Prokop svými fotografiemi.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. listopadu 2020

  Komentáře k článku: Festival Nad Prahou půlměsíc bude online

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,