Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  KUKOKLI už posedmé oživí chátrající kostel

  KULUTRA, KOSTEL, KLID, LOUKA, GENIUS LOCI – to je multižánrový festival KUKOKLI. Jeho sedmý ročník o víkendu od 19. do 21. července oživí chátrající barokní kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově u Liberce. KUKOKLI není jen o živém umění, ale i výjimečné architektuře a idylické okolní přírodě. KUKOKLI je také o snaze zpřístupnit mimořádně inspirativní prostor společným zážitkům, zachránit zapomenutý kostel a podpořit jeho opravu.

  Kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově během festivalu KUKOKLI. Foto Lukáš Veselý

  Program KUKOKLI 2024 se odehraje na scéně v beduínském stanu, pod širým nebem na louce u kostela i přímo v kostele. Zahrají a zazpívají legendární Prago Union & live band, Circus Brothers, Toot Ensemble, Branko´s Bridge, Marcel Gidote´s Holy Crab, čtyřčlenná kapela z Hradce Králové SERGE X, originální dívčí hudební uskupení HihiHahaholky, začínající popový zpěvák, který si říká QUIM, a hudební hosté ze sousedního Německa.

  Divadelní část zahájí taneční site specific performance Picturam. Holektiv, fungující od roku 2016 ve složení Karolína Křížková, Eva Stará, Andrea Vykysalá, přiveze pouliční představení Letkyně – poetickou sondu do světa letectví, kde výšiny, lety a pády působí také jako analogie světa novocirkusového umělce. Shrex, absurdní fraška se Simonou Lewandowskou, Radkem Lajfrem a dalšími herci, se dotkne generačních témat Gen Z. S akrobatickým vystoupením na závěsném laně se po roce na festival vrátí Alžběta Tichá.

  Součástí doprovodného programu bude ukulele workshop, zkrášlovací stánek, přednáška o historii kostela a jóga.

  Také letos se na KUKOKLI představí Holektiv (na snímku loňské představení tanečně-akrobatické performance s živou hudbou Vrány). Foto Lukáš Veselý

  Za projektem stojí Johana Urbanová a Miriam Macnerová Vilímová, které kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově zaujal hned při první návštěvě před sedmi lety natolik, že se ho rozhodly zpřístupnit lidem skrze festival. V budoucnu by rády uspořádaly tuto akci na více místech najednou a upozornily tak na špatný stav chátrajících kostelů, které mají potenciál se opět stát místem pro společná setkávání.

  Jsem šťasná, že se kostel podaří oživit již posedmé a že se k nám vrací čím dál více nadšených návštěvníků, což je samozřejmě velká motivace,” říká Johana Urbanová a Miriam Macnerová Vilímová dodává: „I přestože je organizace KUKOKLI někdy náročná, tak mě každý rok naplní radostí vidět všechny ty úsměvy na tvářích.

  Více informací na www.kukokli.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 9. července 2024

  Komentáře k článku: KUKOKLI už posedmé oživí chátrající kostel

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,