Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Farma v jeskyni slaví 12. narozeniny

  Jedinečná přehlídka inscenací a projektů Mezinárodního divadelního studia Farma v jeskyni bude probíhat v Praze ve dnech 28. října až 1. listopadu. Retrospektivu 12 let Farmy v jeskyni předznamená taneční intervence s mezinárodní účastí performerů ze Švédska, Izraele, Slovenska, Koreje, Vietnamu a ČR – 21. října na piazzetě ND. 

  vizual_12-let-farma-v-jeskyni

  Festival v jednom týdnu ukáže těm návštěvníkům, kteří si ho dají vcelku, cestu dvanácti lety souboru nejen v inscenacích prezentovaných na různých pražských scénách, ale i atraktivní videoukázky z výprav souboru za rozličnými kulturami a tématy, sympozium o tvorbě Farmy v jeskyni, dílnu a zajímavého hosta – španělského choreografa Daniela Abreu, rekapituluje zakladatel a klíčová osobnost Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský a dodává: Festival 12 let Farmy v jeskyni je poděkováním městu Praha, našim divákům a všem přátelům, institucím, donátorům a umělcům, kteří pomáhali a pomáhají tomu, že jsme jako nezávislé, laboratorní, mezinárodní uskupení mohli a stále můžeme tvořit kontinuálně a zanechávat tak stopu, jež může inspirovat a dávat něco ostatním. Každý další rok, kdy soubor může nadále pokračovat, je malý zázrak. Rád bych pozval nejen nejširší diváckou obec, která naši práci ještě nezná, ale i příznivce a divadelníky, kteří naši tvorbu sledují, protože jsem přesvědčený, že právě formou této přehlídky se mnohé z toho, co Farma v jeskyni je a může být, ukáže zřetelněji.

  Od 28. 10. do 1. 11. budou k vidění zásadní inscenace a projekty Farmy v jeskyni: Divadlo, Informátoři, Čekárna se švédskou tanečnicí Charlottou Öfverholm a Sclavi – Emigrantova píseň.

  Jedním z vrcholů programu bude první vystoupení známého španělského performera Daniela Abreua v České republice – 1. 11., 20.00, Experimentální prostor NoD. Součástí přehlídky 12 let Farmy v jeskyni budou zdarma přístupné projekce dokumentů o tomto souboru v originálních sklenících umístěných v La Fabrice, divadle Ponec, NoD a v Doxu. Skleníky mají být metaforou – ochranou pro růst a rozvoj během dvanáctileté existence, k dispozici budou letáky a CD s představeními a další informace o Farmě v jeskyni. Pohled předních evropských teoretiků na tvorbu a výzkum Viliama Dočolomanského a souboru Farma v jeskyni nabídne mezinárodní sympozium Farma v jeskyni střední Evropy, 29. 10. v DOXu. Na retrospektivu od 3. do 7. 11. naváže dílna Tvorba divadelního jazyka ve zkušebně Farmy v jeskyni.

  Divadlo: Ironicky nazvaná inscenace Divadlo je jako černá mše, která porušuje hranice mezi těmi, kdo se dívají a těmi, kdo se dávají. Divadlo je hledáním lidské svobody uvnitř společenského systému. Svoboda se však postupně stává jen hrou, divadlem. Pro koho a proč to hrajeme?

  Informátoři: Nejnovější inscenace Farmy v jeskyni. Inspirací se stala kauza spojená se známou potravinovou korporací, jež měla skandální soudní dohru minulý rok. Výchozím bodem byly rozhovory s obětmi kauzy a s vlivnými korporátními lobbisty v Bruselu. Informátoři jsou sondou, zkoumající, co je za systémem, ve kterém žijeme.

  Čekárna:  V čekárně železniční stanice Žilina – Záriečie, ze které byli během druhé světové války deportováni Židé ze Slovenského státu, se jako v meziprostoru potkávají „náhodní“ cestující a nenáhodně se tam vracejí mrtví. V banálním vztahovém trojúhelníku se kumuluje privátní násilí, evokující nezhojené historické trauma, ze kterého pořád roste tichý nacionalizmus.

  Sclavi – Emigrantova píseň: Legendární inscenace o slovanských emigrantech, vracejících se na začátku minulého století domů z Ameriky, kterému předcházel výzkum ukrajinských a rusínských písní. V  dnešních dnech nanejvýš aktuální inscenace, dokládající nadčasovost témat zpracovávaných studiem Farma v jeskyni.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. října 2014

  Komentáře k článku: Farma v jeskyni slaví 12. narozeniny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,