Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Experimentální prostor NoD/Roxy Praha

  V pražské Dlouhé ulici, v prostorách prvorepublikového biografu a poválečných ateliérů FAMU, byl v červnu 1992 otevřen klub Roxy. Skupina nadšenců soustředěná kolem architekta Jana Mayera vdechla život prostoru pro experimentální hudbu, výtvarné umění a divadlo, který se velice rychle stal kultovním místem alternativně smýšlející mládeže. Až do dnešních dnů spravuje Roxy (a pozdější NoD) Linhartova nadace, programově se soustředící na podporu nastupující umělecké generace.

  V patře budovy, kde klub Roxy sídlí, sídlila do roku 1998 vegetariánská jídelna. Po jejím zániku nový nájemce prostor v krátké době zdevastoval a opustil. V tu chvíli nastupuje Linhartova nadace a osiřelého místa se ujímá. Tak vznikl NoD. Váhali jsme, jestli ten prostor vzít, divadlu a galerii se dobře dařilo již v Roxy, říká člen správní rady Linhartovy nadace a architekt Petr Pištěk. A dodává: Nakonec se rozhodlo, že klub Roxy se zaměří výhradně na hudbu a divadlu s galerií bude sloužit NoD.

  Divadelní sál byl vytvořen v místech někdejší kuchyně vegetariánské jídelny. Původně provizorní hrubé omítnutí stěn při rekonstrukci nakonec zůstalo a dotváří svébytnou „undergroundovou“ atmosféru divadla. Kapacita se pohybuje okolo osmdesáti diváků, prostor jeviště a hlediště je však snadno proměnitelný, takže se jedná pouze o orientační číslo.

  Jak vyplývá z programového zaměření Linhartovy nadace, vedle zkušených profesionálů je divadlo NoD otevřeno studentům uměleckých škol, kteří zde mohou nabírat nové tvůrčí zkušenosti. Kromě divadla se v NoD konají filmové projekce a přednášky.

  Budova experimentálního prostoru Roxy/NoD FOTO ELIŠKA FUXOVÁ

  Sklad kulis FOTO ELIŠKA FUXOVÁ

  Herecká šatna FOTO ELIŠKA FUXOVÁ

  Příruční sklad FOTO ELIŠKA FUXOVÁ

  Archiv Linhartovy nadace FOTO ELIŠKA FUXOVÁ


  Komentáře k článku: Experimentální prostor NoD/Roxy Praha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,