Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Exkrementy se šlehačkou

  Tolik politického kabaretu se na českých jevištích neobjevilo snad od třicátých let minulého století. Stačí jen citovat zprávy z Parlamentu nebo novin.

  Nejznámější divadelní „otisk“ české politiky – satirický kabaret Blonďatá bestie – se přestěhoval ze sklepního prostoru A-studia Rubín do nedaleké Baráčnické rychty na Malé Straně. A rozrostl se o aktuální kauzu Davida Ratha. Jsem nevinný, byl to jen střik vinný… Tomáš Svoboda a jeho herci už dnes slibují pokračování.

  V Brně režisér Jiří Honzírek a jeho nezávislé Divadlo Feste uvedli obdobně koncipovanou paradokumentární inscenaci JUDr. Tomáš Tyl, Ph.D.: Konečné řešení kulturní otázky, v níž citují a parafrázují Zápis jednání magistrátní Komise pro rozvoj kultury v Brně. Obsahuje takové perly, jako například: Problém je spatřován v diskuzi, jelikož tato by se mohla přenést mimo městské struktury… Otázkou je společensko-etická míra únosnosti „odmítání“ požadavků jiných subjektů… S ohledem na minimální odpovědnost neziskových organizací je na místě výrazná skepse vůči dialogu… Potřeba tvořit je trvalá a nezakládá nárok na financování městem… Lze předpokládat další spor, který může být i životním postojem, ale současně může vést k existenci těchto subjektů autonomně, tzn. i bez podpory města (ideální stav)… Nelze ignorovat zjištěné skutečnosti, diskuze však nesmí být živelná… Je třeba zatraktivnit kulturu turismem…

  V Hradci Králové uvedli Drábkovu Kouli… (viz Inscenace měsíce)

  Na Slavnosti UNIMA zahrál animátor a loutkoherec, sólista loutkohry Divadla Sklep František Fáňa Váňa tři rakvičkárny na téma podpisu Lisabonské smlouvy, ve kterých hlavním hrdinou je president Václav Klaus a zní jeho autentické výroky.

  Ale asi nejostřejší – či spíš nejdrsnější – politický kabaret nazvaný Seber si to hovno přichystali v pražské MeetFactory. Mladý režisér Braňo Holiček spolu s generačně spřízněnými herci Marií Štípkovou, Radovanem Klučkou a Ivanem Luptákem v něm nevybíravým způsobem otiskují realitu nejen vysoké české politiky, ale i její vliv na postoje a chování celé společnosti. Na začátku stojí – jak tři strážníci – před diváky tři pejskaři a hádají se, kdo uklidí a čí je to velké hovno ležící před nimi na zemi. Hovna pak padají z nebe po každém podvodu, úplatku či lži. Na konci je zem celá hnědá.

  A co diváci? Dostanou na úvodní hnědý exkrement (v reálu dort) šlehačku a pustí se vesele do jídla…


  Komentáře k článku: Exkrementy se šlehačkou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,