Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Evropský tanec prezentují v Ponci

  Partneři ze sedmi zemí Evropské unie přijedou do Prahy, aby zhodnotili dvouletý projekt mezinárodní spolupráce v rámci M4m Fora, které se uskuteční od 14. do 16. dubna 2013.

  Jedním z podpořených projektů jsou i Jezdci z dílny Lenky Vagnerové & Comp.  FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Ponec – divadlo pro tanec bude místem diskuzí i prezentací výsledků tvůrčích rezidencí a workshopů interdisciplinárního charakteru. Forum je vyvrcholením mezinárodního projektu M4m – M for mobility, které občanské koordinuje sdružení Tanec Praha za podpory programu Evropské unie Kultura. Díky tomuto projektu se podařilo během uplynulých dvou let uskutečnit více než 30 uměleckých rezidencí s účastí téměř 130 umělců a kulturních pracovníků. Do projektu jsou zapojeni tři partneři z východních a tři ze západních zemí Evropy: Serde (Lotyšsko), Workshop Foundation (Maďarsko), Uniter (Rumunsko), Transcultures (Belgie), Pépinières européennes pour jeunes artistes (Francie), Déjà Donné (Itálie). Cílem celého projektu byla především podpora mobility umělců.

  Možnost pracovat několik týdnů v zahraničí je nesmírně důležitým impulsem pro obě strany: umělce, který vyjíždí i místní prostředí, které ho přijímá. Může dojít k zajímavým propojením, ale i totálním nedorozuměním, o tom všem se bude na Foru diskutovat, dodává předsedkyně sdružení Tanec Praha o. s. Yvona Kreuzmannová.

  M4m Forum naváže na festival Česká taneční platforma, který sdružení Tanec Praha organizuje. Neděle 14. dubna, tak bude posledním festivalovým dnem i prvním dnem M4m Fora. V Ponci bude ten den od 21 hod. uvedena taneční inscenace Jezdci z dílny Lenky Vagnerové & Comp., na jejímž vzniku se podílel španělský světelný designer David Alcorta, vybraný na základě otevřené mezinárodní výzvy projektu M4m. Alcortova rezidence probíhala v létě a na podzim 2012 v Praze a jejím výsledkem je dílo, které nyní sklízí pochvalné ohlasy jak u diváků, tak u odborné veřejnosti. Taneční kritička Nina Vangeli dokonce inscenaci Jezdci označila za “taneční bombu sezony” (Hospodářské noviny, 16. 11. 2012).

  Výsledkem druhé rezidence, která se uskutečnila v České republice (léto 2012 a jaro 2013), je dílo italsko-chilského choreografa Sebastiana Belmara s názvem RGB, které bude v Ponci uvedeno 16. dubna ve 20 hod. Belmar, který v současné době působí jako ředitel Experimentálního centra pro výzkum scénické tvorby v Paříži, si ke spolupráci vybral české tanečníky, světelného designera, hudebníka i kostýmní designerku. RGB, jak je možné odvodit již z názvu, je taneční inscenací inspirující se barevným modelem, pomocí kterého se choreograf snaží vyjádřit širokou škálu pocitů. Zabývám se tím, jak vnímáme barvy a co v nás vyvolávají za pocity. Barvy vytvářejí určitou atmosféru prostoru, působí na naši psychiku, vnitřní energii. S tanečníky se pak snažíme zachytit působení barev na člověka skrze pohyb, vysvětluje choreograf Sebastian Belmar. Inscenace bude rovněž uvedena v rámci regionálního programu festivalu TANEC PRAHA 2013.

  Italský partner projektu, soubor Déjà Donné založený Lenkou Flory a Simonem Sandronim, připravil na večer 15. dubna od 20 hod. uvedení díla s názvem Moto Perpetuo. Choreografie postavená na stejnojmenné hudební skladbě geniálního houslového virtuosa Niccoly Paganiniho vznikla na základě dvou rezidencí deseti tanečníků z ČR, Španělska a Itálie pod vedením Lenky Flory.

  Další partneři představí v navazujících programových blocích 15. i 16. dubna výsledky svých tvůrčích rezidencí v oblasti vizuálního umění, architektury, médií, hudby, etnografie, divadla i tance.


  Komentáře k článku: Evropský tanec prezentují v Ponci

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,