Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Evropské operní dny budou i v ČR

   

  Už šestým rokem se více než 80 operních domů v Evropě spojí při akci nazvané Evropské operní dny a pozvou občany svých měst a regionů objevovat umění opery ve všech jejích aspektech. Odhalí jim, co se děje v zákulisí a umožní jim pohlédnout na operu i z jiné strany než bývá běžné. Do velkého projektu se letos ve dnech 12. a 13. května se zapojí i Národní divadla v Praze, Brně a Ostravě.

  Evropské operní dny jsou pro nás příležitostí představit všechny kontexty operního světa a zároveň nechat divákům nahlédnout do zákulisí našich tří skvostných divadelních budov, říká Ondřej Černý, ředitel pražského Národního divadla.

  Hlavním impulsem, který svedl všechna tři Národní divadla, byla nejen touha smysluplně podpořit velkou mezinárodní akci, ale především mít možnost kreativním způsobem ukázat mladším generacím, které v současné době v hledištích českých operních domů chybí, že divadlo není mrtvým uměním, ale má svoji sdělovací hodnotu. S touto myšlenkou koresponduje také letošní téma Evropských operních dnů, kterým je Vášeň.

  Scéna z druhého jednání ostravské opery Armida – uprostřed Martin Bárta jako Bohumír. FOTO MARTIN POPELÁŘ

  Především společná vášeň k opeře je totiž hnacím motorem celého rozsáhlého projektu. Pro letošní ročník Evropských operních dnů se poprvé operní soubory všech národních divadel ČR propojují, aby zdůraznili, že jsou, a to nejen pro tyto dny, tvořivou součástí evropské operní rodiny. V našem divadle můžeme několik hodin před představením Armidy poznat jindy nepřístupnou přípravu operního večera a po tajnostech operního zákulisí zasvěceně diváky provedou rytíři křižácké výpravy z Armidy. A při módní přehlídce v provedení Ňů fešn šopy se budeme dobře bavit nad operními předsudky a klišé, zve diváky na program Národního divadla moravskoslezského jeho ředitel Jiří Nekvasil.

  Vítáme s nadšením společné zapojení tří českých divadel do projektu Evropských operních dní. Konečně nastává okamžik, kdy opera bere útokem nejmocnější médium jeho nejvlastnějšími prostředky soutěžní show. Náš projekt OPERA STAR, který hledá operní talenty v řadách veřejnosti, vyvrcholí 12. 5. velkou finálovou show! Přijďte se přesvědčit, že operní zpěv povznáší lidstvo do nadoblačných výšin, zve do Národního divadla Brno jeho ředitel Daniel Dvořák.

  Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách divadel.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. května 2012

  Komentáře k článku: Evropské operní dny budou i v ČR

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,