Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Rozhovor

  Eva Zavřelová: Knihy jako umělecké artefakty

  Co je cílem výstavy Book Me?

  S myšlenkou odborné knižní výstavy přišla bývalá ředitelka Nakladatelství AMU Andrea Slováková s cílem zmapovat aktuální diskusi v jednotlivých oblastech performing arts a umožnit studentům, odborníkům i širší veřejnosti nahlédnout, kde se diskuse v jejich oboru nachází. Zejména zpřístupnění nejnovější zahraniční literatury je na tomto konceptu unikátní.

  My jsme se loni pokusili podtrhnout interdisciplinární zaměření výstavy jakožto místa setkání lidí a myšlenek z různých oborů. Od loňského roku proto výstava každoročně pokrývá knižní novinky ze všech oborů vyučovaných na AMU. Letos například nově přibyly počítačové hry, jelikož od akademického roku 2018/2019 bude na FAMU možné studovat herní design. Návštěvníci tak na Book Me najdou aktuální tituly z oblasti divadla, filmu, hudby, tance, fotografie, vizuálních studií a games studies.

  V čem se odlišuje od jiných knižních výstav? Vím, že například koncepce výstavních prostor je unikátní…

  Knižních výstav u nás obecně moc není, obvykle se jedná o knižní veletrhy se stánky jednotlivých nakladatelů. Book Me je výstavou především v tom smyslu, že knihám dává vyniknout coby uměleckým artefaktům v rámci speciálně řešeného prostoru. Letos výtvarné řešení výstavního prostoru navrhly studentky designu z ČVUT. Současně má ale Book Me s veletrhy společný charakter jednorázového prodejního eventu.

  Nabízíte také nějaký doprovodný program?

  Ano, letošní ročník doplní instalace a projekce děl studentů AMU a ČVU. Tento doprovodný program připravujeme ve spolupráci s Institutem intermédií, který je společnou platformou těchto dvou vysokých škol, jejímž cílem je propojovat studenty technických a uměleckých oborů při práci na společných projektech. Intermédia a využití technologií v umění jsou také jakýmsi rámcovým tématem letošního ročníku. A součástí expozice bude také nábytek z dílny studentů designu na ČVUT, který budou moci návštěvníci při listování knihami využít.

  Která vydavatelství budou na výstavě prezentovat své tituly?

  Na výstavě bude k prohlédnutí a případně zakoupení takřka 300 titulů z produkce15 českých a 23 zahraničních vydavatelů. Jedná se převážně o akademická nakladatelství, ediční oddělení významných institucí, odborná nakladatelství i velké světové vydavatelské domy. Kompletní přehled vystavujících najdou čtenáři na webu výstavy.

  Kdy a kde se bude výstava konat?

  Výstava proběhne od 26. do 28. dubna v prostorách Pražského kreativního centra na Staroměstském náměstí. Momentálně prošel celý komplex Radničních domů částečnou rekonstrukcí a slouží coby meeting point pro setkávání profesionálů z kulturních a kreativních odvětví. Je tak ideálním místem pro naši výstavu. Book Me proběhne konkrétně ve dvou patrech Domu U Minuty, které na tři dny zaplní knihy a intermediální instalace. Návštěvníci mohou zároveň využít přilehlou terasu a zajít si na kávu do kavárny Skautského institutu, který sídlí o patro níž.

  Letošní novinkou jsou „olomoucké ozvěny“. Čím jsou ony specifické?

  V Olomouci budeme17. a 18. května v Divadle na cucky prezentovat divadelní a taneční literaturu, a to v čase konání konference Teatrologické společnosti Perspektivy teatrologie 2 a současně festivalu Divadelní Flóra. Nápad uspořádat ozvěny Book Me v Olomouci vzešel z tamní Katedry divadelních, filmových a mediálních studií a my jsme ho velmi uvítali. Zejména proto, že se jedná o možnost dalšího prohloubení vztahů a spolupráce mezi AMU a Univerzitou Palackého a současně se tak rozšiřuje prostor pro prezentaci shromážděných knih i mimopražským zájemcům.


  Komentáře k článku: Eva Zavřelová: Knihy jako umělecké artefakty

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,