Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Eintopf Lenky Šaldové (No. 1)

  V německé kultuře je toho tolik, čím bychom se mohli zásadně inspirovat – a o čem je podle mě potřeba dávat co nejvíce vědět. Osobně si ale stále objevuji i takové věci, které zaujmou nejspíš jen další beznadějné germanofily. Hlavně pro ně vznikl tenhle nepravidelný seriál textů.

  Vydala jsem se minulou v sobotu do Gieβenu. Tim Bergmann čte z posledního románu Nele Neuhaus V lese. Pro ty, kdo netuší (stejně jako já ještě před měsícem), že existuje v Německu velmi populární série kriminálek z oblasti Taunus (pohoří na rozhraní Hesenska a Porýní-Falce): v češtině letos vyšel Zlý vlk z roku 2012, přeloženy jsou ještě Sněhurka musí zemřít, Hluboké rány a Kdo seje vítr. Nele Neuhaus napsala osm románů s dvojicí vyšetřovatelů Oliver von Bodenstein a Pia Sander-Kirchhoff, právě dokončuje devátý, ZDF je všechny zfilmovala. Tim Bergmann hraje Olivera von Bodensteina. Pro ty, kdo netuší (stejně jako já ještě před měsícem), kdo je Tim Bergmann: šestačtyřicátník, výška 191 cm, postava atletická-sportovní, barva vlasů hnědá, barva očí zelenohnědá, angličtina plynně, řidičák typu B. Z filmů posledních let: Chaos-Queens – Lügen, die von Herzen kommen; Einfach Rosa Die zweite Chance (česky Rosa: Láska bez předsudků); Der Bergdoktor – Wunschkind, Die Mütter-Mafia (česky Zmatky jedné matky), Schlaflos im Istanbul, Katie Fforde: EinTeil von dir (česky Kousek z tebe). Ano, převážně romantické komedie, k tomu ještě detektivky. Ale ruku na srdce, milovníci velkého umění, i toho je přeci někdy třeba, ne?

  Tim Bergmann jako Oliver von Bodenstein. Foto Sophie Schüler

  V průběhu tří srpnových týdnů jsem se stala myslím jednoznačně největší českou specialistkou na Tima Bergmanna. Při sledování zhruba čtyřicátého filmu s ním jsem usoudila, že je na čase ho vidět naživo. Přesně v moment, kdy se objevila zpráva, že vystoupí na Krimifestivalu v hesenském městě Gieβen ležícím 70 km severně od Frankfurtu nad Mohanem. Pro ty, kdo netuší (stejně jako já ještě před měsícem), jak je v Německu tenhle formát oblíbený: festivaly čtení z detektivek (čtou autoři či herci) jsou všude možně: v Mnichově, Stuttgartu, Hamburku, největší evropský mezinárodni Krimifestival je údajně v Severním Porýní-Vestfálku, ve městě Unna.

  Webové stránky gieβenského festivalu nabízejí různé možnosti, kde ve městě si na čtení koupit vstupenky, ale nebydlíte-li v Gieβenu, máte trochu problém. Nikde žádný e-mailový kontakt. Pročež jsem si vygooglovala autora webového úvodníku Uwe Lischpera – a ukázalo se, že jde přímo o zakladatele a organizátora místního Krimifestivalu. Na první prosbu o pomoc při zajištění vstupenky mi sice poněkud absurdně odpověděl, že sám vstupenky neprodává, jen organizuje předprodej, a musí se pořadatelů zeptat, jestli mi vstupenku rezervují. Nicméně pak vše zorganizoval báječně, i vskutku prominentní místo v hledišti. Ba dostalo se mi i oficiálního přivítání z jeviště – můj bezesporu poněkud šílený nápad vydat se z Prahy do Gieβenu zjevně zapůsobil. Hezky ho interpretovali jako důkaz mezinárodní slávy místního festivalu.

  Obchod s ochrannými střešními krytinami se nachází na okraji Gieβenu. Foto Lenka Šaldová

  Za sebe mohu říct, že každopádně svého bezesporu poněkud šíleného nápadu ani v nejmenším nelituju a ráda tímto slávu gieβenského festivalu šířím… Nevím, do jaké míry se právě toto čtení vymykalo z celkového programu odehrávajícího se na různých místech, od kaváren přes policejní ředitelství, lékárnu až po kongresovou halu. Ale měla jsem dojem, že jsem se ocitla na poloveřejné akci, kde ze zhruba sedmdesátky diváků byla větší část spojena s pořadatelem – obchodní skupinou Carlé. Ale možná mě jen pomýlila domácká atmosféra, která tu vládla.

  Tim Bergmann sugestivně přečetl pasáže lyrické, napínavé i zábavné.. Foto Lenka Šaldová

  V ceně vstupenky (18 EUR) bylo jídlo a pití servírované Carlé-Teamem. A Tim Bergmann, v džínách, tričku a svetru. Před představením, o pauze i po představení si se stejně neformálně oblečenými diváky volně povídal – mezi vzorky oken a střešních krytin. Samotné čtení prokládal osobními komentáři: ke knize, k filmovým scénářům, ke kolegům i k autorce. V podstatě šlo stejnou měrou o zábavný a poučný pohled do zákulisí natáčení jako o prezentaci Nele Neuhaus. Z jejího románu vybral a sugestivně přečetl pasáže lyrické, napínavé i zábavné. Perfektní mix, aby se někdy divákům zatajil dech, někdy se zasnili, jindy zasmáli. A velmi rychle mě přesvědčil, že – při vší úctě k televizním přepisům – rozhodně stojí za to si přečíst autorčiny romány přímo. Doporučuji.

  Měla jsem dojem, že jsem se ocitla na poloveřejné akci, kde ze zhruba sedmdesátky diváků byla větší část spojena s pořadatelem – obchodní skupinou Carlé. Foto Lenka Šaldová

  Obchod s ochrannými střešními krytinami se nachází na okraji Gieβenu, kam zajíždí poslední autobus kolem osmé. Při letmém odhadu, že mě tahle akce stála už skoro polovinu mého měsíčního platu, jsem rychle zahnala nápad objednat si taxi, dopila šampaňské, rozloučila se s Timem Bergmannem a vydala se na procházku směr hotel. Konec konců byla krásná, i když trochu mrazivá, podzimní noc.

  Tim Bergmann (Oliver von Bodenstein) a Felicitas Woll (Pia Sander-Kirchhoff). Foto ZDF

  Těžko říct, kdy zas bude příležitost vidět někde živěTim Bergmann. A jak se vůbec k té informaci dostat – vzhledem k tomu, že zjevně není zapojen v sociálních sítích a nikde na webu svůj program neinzeruje. KrimifestivalGieβenu ale každopádně trvá až do 4. listopadu a k vidění je tam ještě leccos, kdybyste si někdo chtěli udělat výlet…

  Více na: www.krimifestival-giessen.de


  Komentáře k článku: Eintopf Lenky Šaldové (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,