Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Dvoumilionová dotace pro Severočeské divadlo

  Ústečtí zastupitelé schválili poskytnutí dvoumilionové dotace Severočeskému divadlu na pokrytí provozní ztráty. Peníze chce ředitel Miloš Formáček použít výhradně na mzdy zaměstnanců. O stejnou částku divadlo požádalo i druhého vlastníka, kterým je kraj. Krajská rada žádost neschválila, protože chce, aby ředitel lépe vysvětlil, proč prostředky potřebuje.

  Severočeské divadlo opery a baletu. Foto: archiv redakce

  Divadlo patří od roku 2012 městu i kraji, které kvůli němu založily společnou firmu. Město do ní tehdy vložilo pozemky a historickou budovu. Kraj divadlo zpočátku financoval sám, pak už napůl s městem. Vstup kraje do Severočeského divadla znamenal vyřešení složité ekonomické situace, když Ústí nemělo peníze na jeho financování. Divadlu hrozilo ukončení činnosti už v roce 2010.

  Žádost Severočeského divadla o pokrytí ztráty na mzdy nám nepřišla vyčerpávající, chybělo zdůvodnění, požádali jsme o doplnění, řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj). Informace, které jsme dostali teď, musel ředitel vědět už dříve, měl to předložit na správní radě, uvedl Řehák. Když chce někdo dofinancovat provoz z našich organizací v sociální oblasti, chci k tomu rozbor hospodaření za 1. poletí a doložit, na co ty peníze použili, když jim nestačí. Musíme se chovat jako řádný hospodář, nelze, aby si někdo houknul a my vytáhneme peníze, uvedl náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS).

  Letos dal Ústecký kraj divadlu dotaci 33 milionů korun, v návrhu na příští rok je 35 milionů. O dva miliony korun víc přispěje v příštím roce také město. Jednání ohledně směny divadla za muzeum, které je doposud příspěvkovou organizací města, podle Řeháka pokročila, je reálné, že se vše stihne podle termínu, tedy do konce příštího roku. Na kraj by přešla budova muzea, sbírky i všichni zaměstnanci.

  Ani jednání městských zastupitelů se neobešlo bez pochybností některých politiků. Opoziční zastupitelka Jana Kočárková Maredová (PRO! Ústí) se například pozastavila nad propagací divadla. Lepší působení na sociálních sítích či úprava webových stránek divadla by podle ní mohla přispět ke zvýšení návštěvnosti. Ředitel, který byl na jednání osobně, uvedl, že změny v propagaci již nastaly a je podle něj dostatečná. Náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO) má za to, že divadlo dostává oproti jiným mnohem méně peněz, a přesto svou práci odvádí kvalitně.

  Divadlo dostává prostředky také od ministerstva kultury. Formáček uvedl, že jich však instituce dostala málo. Opoziční zastupitelka Karolína Žákovská (PRO! Ústí) řekla, že v hodnocení uměleckých kritérií získalo divadlo pouze 28 bodů ze 100 možných. Je zdaleka nejhorší v hodnocení uměleckých kritérií v celé republice, doplnila Žákovská. Formáček to zdůvodnil nízkým počtem premiér. Víc se jich podle něj konat nemůže, protože má divadlo málo peněz. V rozpočtu podle něj chybí 30 milionů korun.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. listopadu 2023

  Komentáře k článku: Dvoumilionová dotace pro Severočeské divadlo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,