Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Dva večery s Hanou Frejkovou

  Autorka i-DN Hana Frejková zve čtenáře na své nejbližší akce: Večer 29. listopadu opět vystoupím se svou kapelou Jidiš ve TŘECH v Divadle v Dlouhé. Na Podzimním koncertu s trubkou bude hrát také Jan Meduna, herec Divadla v Dlouhé a trumpetista. A také jsem byla pozvána do Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. V rámci cyklu Barevný čtvrtek – setkání s tvůrčími osobnostmi – si budeme 8. prosince povídat o mé knize Divný kořeny.

  Koncert Jidiš ve TŘECH

  Koncert Jidiš ve TŘECH (tentokrát také s trubkou…) FOTO ARCHIV HANY FREJKOVÉ

  Skupina Jidiš VE TŘECH je již třetí hudební uskupení od roku 1996, se kterým Hana Frejková, herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy Divný kořeny (Torst 2007) zpívá jidiš písně. Tento projekt vznikl v roce 2009, kdy Hana Frejková přizvala ke spolupráci klarinetistu Milana Potočka a akordeonistu Slávka Brabce. Milan Potoček vedle svého angažmá v Divadle v Dlouhé hraje s desetičlenným jazz-rockovým sdružením Šavle Meče, s funky kvintetem Chicken Soup, sextetem Blues Wave a věnuje se také skladatelské a aranžérské práci a akordeonista Slávek Brabec je členem Pražského akordeonového a klávesového orchestru Praco, hudebních skupin Pilgrim Pimple, Psychohlína a kvarteta Zeffiro. S potřebou oživení zpěvních partů stále častěji hostuje Marianna Borecká, dcera Hany Frejkové.  V posledních letech skupina koncertuje jak na domácí půdě, tak na zájezdech v zahraničí.

  Ve večeru jidiš písní ožívá kouzlo jidiš jazyka – jeho hravost, snad i „šmajchlovitost“, pro niž je mnohdy nepostradatelný. Výběr písní reflektuje minulost, ale i přítomnost každodenního života. Každá píseň má svého adresáta! A jak život postupuje stále kupředu, zaznívají i nová témata. Při jejich poslechu si často vybavíme momenty, pocity i situace, které se dotýkají každého z nás. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií.

  O knize Divný kořeny:

  herečka Hana Frejková (* 1945) se v knize věnuje hledání nejen svých vlastních rodinných kořenů, ale také – a možná zejména – klíče k osudům svých rodičů, kteří zasvětili život komunistickému hnutí, jež je následně nemilosrdně rozdrtilo. Především jejího otce Ludvíka Frejku, jednoho z odsouzených k trestu smrti v procesu s tzv. protistátním spikleneckým centrem. Frejková velmi osobním a odvážným způsobem přistupuje k písemnostem úřední povahy, přestože jí způsobovaly nemalou bolest. Její dramatický a hluboký pokus o katarzi nemá v české memoárové literatuře obdobu.

  Další informace najdete na http://hanafrejkova.cz/

  Sestřih koncertu naleznete zde: https://vimeo.com/50939499

  • Autor:
  • Publikováno: 22. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Tip: Dva večery s Hanou Frejkovou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,