Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Dva roky války na Ukrajině

  V sobotu 24. února začne v odpoledních hodinách v Centru experimentálního divadla na brněnském Zelném trhu benefiční akce Zvykli jsme si na válku: Večer pro Ukrajinu vol. 2. Cílem události, kterou pořádá nezávislé divadlo 3+kk a nezisková organizace NESEHNUTÍ, je nejen připomenout pokračující ruskou invazi, ale také vybrat peníze na další potřebnou pomoc Ukrajině.

  Brno si 24. února připomene dva roky války v Ukrajině. V Centru experimentálního divadla proběhnou diskuze a koncerty. Foto: archiv projektu

  Od začátku ruské invaze do Ukrajiny uplynuly přesně dva roky. Za tu dobu se válka stala součástí naší každodenní reality a jedním z hlavních politických témat. Po dvou letech to vypadá, že boje v dohledné době neskončí. Proto je třeba dál pomáhat.

  Vstupné na celou akci je dobrovolné. Vybrané příspěvky poputují na kampaň Slunce pro Ukrajinu NESEHNUTÍ, ve které organizace spolu s ukrajinskými partnery vybírá prostředky na instalaci solárních elektráren pro Ukrajinské nemocnice. Výtěžek z akce přímo podpoří nákup a montáž fotovoltaických panelů ve městě Ovruč. Solární elektrárny dávají nemocnicím spolehlivý zdroj elektrické energie, který ochrání nejzranitelnější a zajistí provoz nezbytných přístrojů i při ruském bombardování nebo útocích na ukrajinskou infrastrukturu. Zároveň představují první krok pro zelenou obnovu Ukrajiny, popisuje za NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec.

  Na potřebu solidarity a další podpory Ukrajiny akce upozorní formou diskuzí a koncertů. Od 17 hodin budou odborníci a odbornice z Česka, Slovenska a Ukrajiny mluvit o současné humanitární situaci v Ukrajině, příležitostech poválečné zelené transformace nebo o tom, jak válka změnila společenské klima v České republice. Na debaty naváže program v podobě slam poetry a koncertů. Zahraje slovenský hudebník Samčo, brat dážďoviek, jihočeská post-punková kapela Fotbal nebo čerstvé brněnské uskupení TĒR, které si odbude na veřejnosti vystoupí poprvé. V nočních hodinách program zakončí DJs schuss a kid0.

  Kompletní program benefičního večera Zvykli jsme si na válku: Večer pro Ukrajinu vol. 2 je dostupný ZDE nebo na facebookové události.

  Po prvním Večeru pro Ukrajinu, který jsme v roce 2022 s NESEHNUTÍ pořádali hned devět dní po začátku ruské invaze, jsme si řekli, že nesmí být poslední. Uplynuly dva roky a konec války a utrpení, které způsobuje, jsou stále v nedohlednu. Chceme proto vyjádřit podporu všem, kteří neospravedlnitelné agresi Putinova režimu stále vzdorují, říká umělecký šéf Divadla 3+kk Libor Brzobohatý.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. února 2024

  Komentáře k článku: Dva roky války na Ukrajině

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,