Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Dům čtyř múz v naději…

  Do kanceláře nám doputoval neuvěřitelný dokument. Zaslal ho předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička:

  Usnesení vlády České republiky ze dne 21. prosince 2005 č. 1673 o návrhu na zajištění areálu VELESLAVÍN pro vybudování zařízení „Penzion pro umělce-seniory a válečné veterány“ formou směnné smlouvy spojené s úpravou dislokace Ministerstva práce a sociálních věcí a o žádosti o povolení výjimky z podmínky trvalé nepotřebnosti nemovitého majetku pro stát na základě paragrafu 21 odst. 2 zákona č. 219/2000 Sb.

  Dále jsme se mohli dočíst, že vláda před deseti lety vyčlenila objekty ve správě Ministerstva práce a sociálních věcí se záměrem vybudovat něco podobného, o co HA usiluje již dlouhá léta. Závěr usnesení je také velmi zajímavý:

  Vláda ukládá místopředsedovi vlády a ministru práce a sociálních věcí zajistit realizaci majetkových změn… Provede: místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí…

  podepsán: předseda vlády Ing. Jiří Paroubek – v. z. 1. místopředseda vlády Mgr. Bohuslav Sobotka, v. r.

  Okamžitě jsem se setkal s panem předsedou Vodičkou a projednal s ním ohledně záměru „Domu pro umělce seniory a válečné veterány“, který přijalo usnesení vlády ČR před deseti lety (na návrh tehdejšího ministra kultury Jandáka), úzkou spolupráci na jeho oživení. Nynější poslanec za ČSSD (a současně stále herec) Vítězslav Jandák mne velmi emotivně přijal, protože ho náš objev šokoval. Byl to on, kdo celý projekt jako tehdejší ministr kultury inicioval a kdo si (poté, co záměr upadl do zapomnění) myslel, že je vše nenávratně pryč. Potvrdil, že ani po deseti letech není věc promlčena a že bude ze své pozice naší snaze nápomocen. Je to neuvěřitelná shoda náhod, že současný premiér (a předseda ČSSD) je pod dokumentem podepsán! Rozhodně by nám mohl navrhnout, jak je možné postupovat dál. Předseda Bojovníků za svobodu proto s Hereckou asociací podepíše Deklaraci o spolupráci, která může pomoci v nejbližší době zrealizovat setkání s těmi, kteří mohou usnesení vlády uvést v život i po deseti letech. Je to po čtyřech nesplněných slibech od zastupitelů pražských částí pro jevištní umělce, výtvarníky, literáty a hudebníky jistá naděje, že čtyři múzy naleznou konečně své útočiště.

  Rád bych se toho (po zkušenostech s pražskými politiky) dožil ve zdraví.

  Jiří Hromada

  www.hereckaasociace.cz


  Komentáře k článku: Dům čtyř múz v naději…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,