Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Dream Factory sází na Deštivé dny

  Festival Dream Factory Ostrava se bude konat v termínu 4. – 9. června v ostravských divadlech, kulturních centrech a v idustriálním prostředí Dolu Hlubina. Uměleckou záštitu nad pátým ročníkem festivalu převzali herci a zároveň hudebníci Jakub Prachař a Richard Krajčo.

  Dream Factory 2013Festival chystá pro své návštěvníky překvapení v podobě návratu Richarda Krajča na ostravské jeviště, představí se v úspěšné inscenaci Deštivé dny pražského Divadla Ungelt, která mu vynesla prestižní Cenu Thálie. Skvělí herečtí představitelé a přesná režie Janusze Klimszy slibují silný divadelní zážitek. Před sedmi lety se Richard loučil s Bezruči rolí Toma v kultovní inscenaci Skleněný zvěřinec. Těší mě, že se po tak dlouhém čase objeví v Ostravě právě u Bezručů, navíc opět v režii Janusze Klimszy, řekl ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

   Jsem rád, že se můžu vrátit s něčím, co považuju za to nejlepší, co jsem mimo Ostravu vytvořil, řekl Richard Kračo. O neobyčejném úspěchu inscenace svědčí fakt, že Deštivé dny na scéně Divadla Ungelt jsou do konce sezóny beznadějně vyprodané, nejinak je tomu také v případě ostravských repríz. Informace o návratu Richarda na jeviště Divadla Petra Bezruče vyvolala mezi diváky obrovský zájem, obě představení, která v rámci festivalu uvedeme, byla během dvou hodin vyprodána, uvedla tajemnice festivalu Stanislava Rožnovská.

  Deštivé dny v Ungeltu

  David Švehlík a Richard Krajčo v Deštivých dnech FOTO MARIE KRBOVÁ

  Velký zájem byl také o nejnovější inscenaci Dejvického divadla – Čechovova Racka. Divácký zájem o festivalová představení je velký, téměř dvě třetiny představení jsou momentálně již plně obsazené. Které inscenace by si divák rozhodně neměl nechat ujít? Osobně se těším na Tichého Tarzana z brněnského Provázku, v titulní roli s Ivanou Hloužkovou, která za ni byla nominována na Cenu Thálie a získala Cenu Alfréda Radoka; na muzikál Divadlo Gočár, za kterého si Radoka odnesl Miloš Orson Štědroň a nesmím zapomenout na Budulínka oceněného Cenou Divadelních novin, kterého přiváží Naivní divadlo Liberec, prozradil tipy ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

  Divadlo Gočár

  Divadlo Gočár – muzikál o architektech FOTO PETR PROCHÁZKA

  Divadelní přehlídku slavnostně zahájí originální inscenace Vinnetou Městského divadla Kladno. V hlavní roli se představí Vojta Kotek, v roli Old Shatterhanda mu bude sekundovat Jakub Prachař. Komedie mladého dramatika Petra Kolečka nabídne netradiční pohled na příběh o pokrevním bratrství ušlechtilého indiánského náčelníka a udatného greenhorna. Jakuba Prachaře budou mít možnost diváci zhlédnout také v představení Federer-Nadal, kde společně s Markem Taclíkem ztvární známé tenisové idoly.

  Letošní novinkou je filmová sekce, která představí divadlo ve filmu. Připraveny jsou projekce záznamů inscenací, divadelních her převedených na filmové plátno (Bratři Karamazovi v režii Petra Zelenky nebo Odpad město smrt Jana Hřebejka) a také exkluzivní předpremiéra filmového zpracování kultovního site-specific inscenace Pestré vrstvy Divadla Petra Bezruče. Inscenaci, která vznikla podle románu Ivana Landsmana, znají skalní příznivci Bezručů z divadelních prken. Tato verze je ale první z chystaného cyklu, který stojí mezi žánry televizního filmu, studiové inscenace a záznamu divadelního představení. Ti, kteří přijdou na projekci do Minikina, ji mají šanci vidět mnohem dřív než diváci, kterým ji nabídne chystaný nový televizní kanál ČT Art. Nebudou chybět debaty s umělci a tvůrci inscenací, premiérově bude vycházet zpravodaj mapující festivalové dění, ten bude mít na starosti kritik a publicista Vojtěch Varyš.

  Festival Dream Factory Ostrava se v minulosti z velké části konal v industriálu, letos se počet inscenací konaných v areálu Dolu Hlubina snížil a naopak přibyly nové hrací prostory. Areál Dolu Hlubina čeká rozsáhlá rekonstrukce a využití prostor pro náš festival je bohužel možné jen v minimální míře. Původně jsme se s tím nechtěli smířit a vyrazili jsme do areálu hledat prostory nové, které nebudou zasaženy rekonstrukcí. Žádná místa, která by vyhovovala našim požadavkům jsme ale nenašli, takže jsme se rozhodli, že rekonstruované prostory představíme našim divákům v novém hávu až na dalším ročníku, vysvětluje Tomáš Suchánek.

  Dream Factory 2013-2

  Pořadatelem festivalu je občanské sdružení Dream Factory, hlavním spolupořadatelem pak Divadlo Petra Bezruče, kde se také odehraje většina představení. Jsem rád, že se Bezruči na festivalu takto významně podílí. Letošní ročník se nám podařilo obsadit skutečně ve velkém stylu a tomu plně odpovídá i zájem diváků o vstupenky, uvedl ředitel divadla Jiří Krejčí.

  Kompletní program festivalu je zveřejněn na oficiálních stránkách festivalu: www.dfov.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. května 2013

  Komentáře k článku: Dream Factory sází na Deštivé dny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,