Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Dramacentra se setkají v Ostravě

  První setkání dramacenter České republiky se uskuteční od 15. do 17. listopadu 2012 na nové alternativní scéně Divadla loutek Ostrava. Střediska dramatické výchovy budou v Ostravě prezentovat své nejzajímavější lekce, které děti vzdělávají prostřednictvím dramatické výchovy.

  Ve třech dnech se představí dramacentra z Ostravy, Olomouce, Brna, Prahy a Plzně s celkem šesti dramatickými dílnami, jejichž tématy jsou například šikana, násilí, demokracie, odlišnost jedince, hrdinství, zrada a další. Pro nejmladší děti jsou připraveny lekce zaměřené na spolupráci, rozvoj imaginace a čtenářství. Dílen se účastní děti mateřských škol, žáci základních a středních škol. Studenti vysokých škol a zájemci z řad široké veřejnosti budou moci dílny navštívit zcela zdarma jako pozorovatelé.

  Půjde o jedinečnou akci svého druhu v České republice, kterou pořádá Asociace dramacenter České republiky ve spolupráci s ostravským loutkovým divadlem, uvedl Pavel Němeček, vedoucí Sdružení D v Olomouci a jeden ze zakladatelů Asociace. Mezi hlavní cíle Asociace patří především vytvářet vhodné podmínky pro fungující i nově vznikající dramacentra, tedy centra divadla a výchovy u nás, a sledovat a podporovat jejich činnosti, dodal Němeček.

  V rámci této celorepublikové přehlídky se ve čtvrtek večer 15. listopadu od 16.30 uskuteční slavnostní vernisáž fotografií z dílen všech devíti dramacenter ve foyeru Divadla loutek Ostrava. Poté bude následovat debata s Keithem Homerem, ředitelem Redbridge Drama Centre v Londýně, na téma historie a fungování dramacenter ve Velké Británii. Na besedu budou pozváni také zástupci naší politické reprezentace, ministři, primátoři a náměstci příslušných odborů a oddělení, městští zastupitelé, ředitelé škol a samozřejmě pedagogové a studenti vysokých škol.

  Setkání se zúčastní tato dramacentra: DLO alternativní scéna a THeatr ludem, občanské sdružení z Ostravy, Sdružení D z Olomouce, SDV Labyrint, pobočka SVČ Lužánky z Brna, Centrum tvořivé dramatiky z Prahy, Johan, občanské sdružení z Plzně. Ve fotografiích je doplní Labyrint Divadla Drak z Hradce Králové a Divadelta občanské sdružení z Prahy.

  Obor dramatické výchovy má v ČR vybudované silné odborné zázemí, přesto zatím dostatečně nepronikl do obecného povědomí a patří pouze mezi volitelné předměty. Málo pedagogů zatím dokáže využívat metody a techniky dramatické výchovy v běžné výuce ostatních povinných předmětů. Přitom vědecké výzkumy dokládají, že zkušenostní učení je nejefektivnějším způsobem vzdělávání mladé populace.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Dramacentra se setkají v Ostravě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,