Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Došlo do redakce

  CD Moravské hlasy, Jižní Morava

  Vydal Jiří Plocek vlastním nákladem v Brně v prosinci 2017.

  Krásně starosvětsky a neskutečně působí kompakt v době, kdy jsme obklopeni stovkami syntéz folkloru, folk-folkloru, kdy na lidové písni parazituje rock a kdekdo. Nahrávka působí jako něco z minulosti, co ještě má své kořeny. A hlavně překvapuje tím, jak si všichni interpreti bez svých písní nedokážou představit svou existenci. To je hlavní důvod, proč chci na tuto krásnou nahrávku upozornit.

  Disk podnítil a produkoval Jiří Plocek se skladatelem, aranžérem a klávesistou Milanem Vidlákem, který CD natočil a zpracoval. Jiří Plocek je přírodovědec, dlouhá léta se zabýval etnologií, je to aktivní hudebník (bluegrassový hráč na mandolínu), redaktor a producent. Ke vzniku kompaktu, který věnoval památce svého blízkého přítele a učitele Jaromíra Nečase (1922–2015), bude nejlépe přetisknout jeho vlastní slova: Koncepce tohoto alba vychází z mého obdivu k fenoménu moravského lidového zpěvu. Nabyl jsem jej během dvaceti let setkávání s bohatým polem moravské tradiční hudební kultury v roli hudebního producenta (GNOSIS BRNO) a hudebního redaktora (Český rozhlas Brno). Nahrávky byly pořízeny až na jednu výjimku (zpěv stotříletého Oldřicha Krejčího byl pořízen u něj doma) ve třech prostorách, které sloužily (synagoga v Břeclavi) či stále slouží (evangelický kostel v Javorníku nad Veličkou a kaple sv. Josefa v Kyjově) náboženským účelům a všechny vynikají specifickou přirozenou akustikou.

  Hlasy bez doprovodných nástrojů jsou zachyceny na 28 záznamech v trvání od půl minuty do dvou minut, nejmladší zpěvák Ondřej Maňák měl při pořízení nahrávky 3 roky, nejstarší Oldřich Krejčí 103 let. Převládaly písně ze všech tří slováckých regionů. Kromě sólistek a sólistů zpívaly děti ze souboru Veličánek, Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou, Zpěvulenky z Čeložnic, Varmužova děvčata ze Svatobořic-Mistřína, bratři Petr, Pavel, Jiří a Josef Varmužovi, mužský sbor Charvatčané, Kuželovské zpěvulky, Mužský sbor z Kyjova a Dívčí trio z Podluží.

  Miloš Štědroň

  The Primitives Group: Comeback 2017 Live

  (+ bonus Psychedelic Sound)

  CD, Guerilla Records.

  Jedni ze dvou nejvýznamnějších představitelů československé rockové psychedelické hudby šedesátých let, předchůdci (a souputníci) The Plastic People of the Universe, se proslavili v letech 1967–1968, kdy vystoupili na obou Československých beatových festivalech v pražské Lucerně a měli stálou scénu ve smíchovském Music F Clubu. Po okupaci v roce 1968 však skupina záhy zanikla a její členové se rozprchli do emigrace (frontman Ivan Hajniš) nebo začali vystupovat v undergroundu (kytarista Josef Janíček přestoupil do PPU).

  V roce 2016 se Hajniš, který žije ve Švédsku (více o tom napsal ve své vzpomínkové knize Emigrace Primitiva, Pragoline 2003), rozhodl skupinu oživit. Místo do očekávaného psychedelického hávu a rituálních masek ji však – ve shodě se svými předchozími hudebními aktivitami – „oblékl“ do bluesového a rhythm and bluesového hávu. Současný repertoár přináší první, v pražské Malostranské besedě živě nahraný disk. Koncert se konal při příležitosti oslavy prvního roku comebacku skupiny. Vzácné je však spíše druhé (bonusové) CD, jež obsahuje šest skladeb natočených v roce 1968 ve zkušebně Primitives. Jsou na něm slavné skladby z repertoáru Doors, Franka Zappy či Erica Burdona a Animals. Nahrávky dokládají pro mnohé nečekanou technickou vyspělost skupiny jak po stránce zvukové a nástrojové (skvělé Hammondky Ctibora Kadlece), tak vokál tehdy jednadvacetiletého Ivana Hajniše. Součástí disku jsou i dobové fotografie Jana Ságla, propagační film a několik rozhovorů s Ivanem. Kdo se zajímá o historii české rockové hudby a šedesátá léta u nás, neměl by toto double CD pominout.hul

  • Autor:
  • Publikováno: 28. května 2018

  Komentáře k článku: Došlo do redakce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,