Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Došlo do redakce

  Tomáš Padevět: Carmen – skutečný život Hany Hegerové

  Témbr; 2 CD/mp3, 24 h 17 min

  Obsažný dokumentární román, jak jej označil autor knihy, hudební vydavatel, publicista a výtvarník Tomáš Padevět, vznikal dlouhých deset let a směl být vydán až po smrti Hany Hegerové (20. 10. 1931 Bratislava – 23. 3. 2021 Praha). Od doby, kdy přední dáma československého šansonu opustila aktivní uměleckou kariéru, zaznamenával autor rozhovory nejen s hlavní aktérkou, ale požádal o vzpomínky i její spolupracovníky, příbuzné a nejbližší známé. Rovněž čerpal z memoárové literatury a vzpomínek pamětníků, přičemž zřejmě nejcennější materiál nalezl v bohatém archivu zpěvačky, který měl zcela k dispozici. Byl to také on, kdo jako jediný pronesl smuteční řeč při posledním rozloučení s Hanou Hegerovou v nejužším rodinném kruhu.

  Nezkrácená zvuková podoba knihy vydané v říjnu 2021 vyšla loni na podzim v nakladatelství Témbr v režii Tomáše Soldána. Načetl ji Petr Kubes a v knize citované básnické a písňové texty přednesla a zazpívala Iva Bittová. Otevřená výpověď Hegerové, která na konci svého života bez zábran odhaluje celoživotní traumata z dětství ve fašistickém Slovensku, složité vztahy s rodiči a s partnery, ale také svízelné pobyty v utečeneckém táboře a komunistickém kriminále, je vedle chronologických výčtů důležitých pro kontext a deníkových postřehů i pro znalce Hegerové života a díla v mnohém objevná, místy navíc nebývale syrová. Stejně tak i její komentáře a soudy o jejích známých a blízkých.

  Záznam je stejně jako kniha rozdělen do deseti kapitol v časových cyklech na ploše 56 tracků. Četbu člení hudební předěly z melodií Hegerové známých písní v podání Ivy Bittové, ale i drobné útržky z dosud nepublikovaných záznamů jejích koncertů a studiových frekvencí. V kontextu celku jsou mnohdy zbytečně dlouhé a po čase pro posluchače i nadbytečné. Předností nahrávky je kultivovaná četba dokonale zvládající i cizojazyčné citace. Bohužel se nepodařilo opravit několik i v knize uvedených věcných chyb, především záměny ve jménech nebo nepřesné datace. I tak jde o vzácný a neopomenutelný dokument pro fanoušky díla Hany Hegerové.


  Komentáře k článku: Došlo do redakce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,