Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Došlo do redakce

  Peter Shaffer: Amadeus

  Radioservis, CD/mp3, 101:35 min.

  Oblíbenou a světově proslulou divadelní hru napsal britský spisovatel a kritik Peter Shaffer v roce 1979, dva roky na to ji do češtiny přeložil Ivo T. Havlů a o rok později měla české premiéry v Plzni, Liberci, Brně a Praze. Největší popularity doznala její adaptace do stejnojmenného filmu Miloše Formana v roce 1984. Loňskou rozhlasovou nahrávku v razantní úpravě Kláry Novotné a Renaty Venclové vydal Radioservis tento podzim. K jejímu natočení vedl tvůrce – jak sami tvrdí v bookletu – nejen efektní dramatický příběh, ale především hudební potenciál, který námět v sobě ukrývá. Krácení textu spolu se zvukovými efekty a hudebním podkresem přinesl v režii Dimitrije Dudíka velmi zdařilou esenci původní hry s důrazem na geniální Mozartovu hudbu. V místech, kde by mohl krácením text utrpět, dokázaly upravovatelky dramatické scény citlivě přeskupit, zhutnit, či dokonce doplnit. Podobně je nahrávka rafinovaně (a citlivě) obohacena Mozartovými skladbami, které Shaffer do textu své hry nepředepsal. Obsazení Martina Fingera do role Salieriho, Marka Lambory jako Mozarta a Elišky Zbrankové do role Konstance se ukázalo velmi šťastným. Především Fingerova práce s hlasem, který musí splnit požadavek blouznivého starého vypravěče z roku 1823 a současně Mozartova soka o třicet let dříve, je úctyhodná. Lamborův Mozart je blízký pojetí Toma Hulce z Formanova snímku, ale jeho spontánnost a přirozenost vše vynahrazují. Odborníci jistě ocení i nový, odvážně moderní Hilského překlad z roku 2013. Invenční dramaturgická práce s textem, přesné režijní vedení herců, jejich až vášnivé zaujetí a dominantní zvuková kompozice Radka Veselého činí z nahrávky laureáta na titul roku letošních audionahrávek rozhlasových inscenací.

  Jan Vodňanský & Přemysl Rut: Zpívejte, volové!

  Galén, CD, 64:51 min.

  Loni v březnu na covid předčasně zesnulý básník, zpěvák, publicista a herec Jan Vodňanský nebyl jen součástí legendárního dua s Petrem Skoumalem, ale po rozpadu dvojice v polovině osmdesátých let vystupoval i s řadou dalších hudebníků a zpěváků či – především – zpěvaček a natočil a vydal několik sólových alb, především s klavíristou a skladatelem (a občasným zpěvákem) Přemyslem Rutem. Nyní sedmadvacet písní z nich – možná jedněch z jeho nejlepších – vychází na CD u firmy Galén. Vznikly v Praze v letech 1990–1991 (většina vyšla na dnes nedostupné stejnojmenné audiokazetě Čs. Hifi-klubu v roce 1992) a spolu s Vodňanským a Rutem na nich vystupuje řada hostů – především zpěvačky Světlana Nálepková a Magda Šebestová, Jan Noha (bicí), Jiří Toufar (klávesové nástroje) a Vít Fiala (basa), ale také Michal Gera (trubka) či herec Ypsilonky Jan Jiráň, který střídá flétnu a saxofon s kytarou. Vodňanský je v obrovské formě, čiší z něj uvolněnost, radost a energie, jeho písně jsou – jak se říká – „napadnuté“, ústrojně navazují na jeho předchozí tvorbu s Petrem Skoumalem. Ostatně Rut, který vyjma dvou písní složil všechnu hudbu, je právě v poučeném eklektismu zručný. Posluchač je tak chvílemi jakoby ve starém Semaforu, v Činoherním klubu či na koncertě V + S sedmdesátých a osmdesátých let. Někdy slyší staropražský kuplet, ocitne se v nočním baru (Samota v expresu). Ale především je to stále a vždy rozverný a vtipný Vodňanský se svými podvratně pikantními texty, které rozšiřují úsměv a lechtají intelekt i bránici. Součástí alba je rozsáhlý booklet s řadou Vodňanského vzpomínkových textů, jež po listopadu publikoval či vyšly v řadě časopisů, také v Divadelních novinách (zde citováno z DN 26/2021).


  Komentáře k článku: Došlo do redakce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,