Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Dokumentace divadelní práce

  Co znamená práce u divadla a na divadle? To jsou jedny z klíčových otázek výzkumného projektu zaměřeného na dokumentaci vzniku divadelní inscenace, který druhým rokem realizuje Divadelní oddělení Národního muzea (DONM).

  Jeho kurátoři a dokumentátoři vyrážejí do terénu, komunikují s divadelními umělci a snaží se být u toho, když vzniká divadlo. Zajímají se o všechno, co předchází hotové inscenaci. Nelze na ni omezit divadlo, má navíc s každým představením jinou podobu; je důležité zachytit celý proces, který s výsledkem souvisí, ale který je zároveň možné nahlížet odděleně jako samostatný zdroj ke studiu historie a teorie divadla. Jako by se dějiny divadla daly psát a číst i jako dějiny jeho příprav a zkoušení…

  Hlavní východiska výzkumu představuje činnost berlínského Archivu Akademie umění (oddělení divadelní dokumentace) a habilitační práce divadelní vědkyně a performerky Anne­marie Matzke: Arbeit am Theater. Eine Diskursgeschichte der Probe (transcript Verlag, Bielefeld 2012).

  Pilotní fáze projektu proběhla v loňském roce. Interní a externí pracovníci DONM zdokumentovali vznik inscenace Kámen v Národním divadle (režie Michal Dočekal, premiéra 28. 5. 2015)a vznik projektu Ludwig aneb Kýč je mrtev souboru Depresivní děti touží po penězích (režie Jakub Čermák, premiéra 26. 4. 2015). V obou případech se podařilo zaznamenat práci na inscenaci od počátečních koncepčních či výrobních porad, přes celou fázi zkoušení až po premiérové uvedení a ohlasy v médiích a u diváků. Vznikly digitální archivy obou inscenací čítající stovky souborů. V centru pozornosti stála divadelní zkouška jako specifická pracovní situace v divadle a prostor jeho tvorby, organizace a reflexe. Vytvářely se písemné a audiovizuální záznamy zkoušek a setkání, série rozhovorů s umělci a jejich spolupracovníky, dokumentární fotografie i kopie rukopisných a výtvarných materiálů. Kromě vlastní tvůrčí práce se projekt věnoval i ekonomickým a sociálním aspektům divadelní práce, produkčnímu a provoznímu zázemí vzniku divadla, které se odráží v jeho estetice.

  V letošním roce dokumentace probíhá opět v Národním divadle, kde tým autorů a herců okolo režiséra Jiřího Havelky připravuje inscenaci Experiment myší ráj. Druhým dokumentovaným procesem je vznik inscenace Eleu­sis, kterou vytvořil nezávislý kolektiv Handa Gote research & development pro divadlo Alfred ve dvoře.

  VERONIKA MUSILOVÁ KYRIANOVÁ

  • Autor:
  • Publikováno: 9. května 2016

  Komentáře k článku: Dokumentace divadelní práce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,