Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Do Slováckého divadla přijede prezident 

  Do Slováckého divadla dorazí ve středu 17. dubna odpoledne prezident České republiky Petr Pavel, který bude od na oficiální návštěvě Zlínského kraje. Je to pro nás velká čest, v novodobé historii je to teprve druhá návštěva nejvyššího ústavního činitele u nás v divadle, říká ředitelka slovácké scény Libuše Habartová.

  Oficální portrét prezidenta ČR. Foto: Pražský hrad

  Hlavním a jediným bodem programu uherskohradišťského divadla je debata s občany, která proběhne od 16:30 do 18:00 hodin. Ačkoliv bude v hledišti spousta hostů z řad představitelů kraje, města a dalších institucí, hlavní požadavek Hradu je dát prostor k otázkám běžným občanům. Pan prezident chce slyšet jejich názory a chce vědět, jaká témata jsou pro ně důležitá, říká moderátor akce Josef Kubáník. Spolu s ním bude moderátorkou Kateřina Perknerová z Deníku, který celých 90 minut přenese na své streamovací platformy. Zájem o debatu je obrovský, 33 minut po spuštění rezervačního systému byl sál s téměř čtyřmi sty sedadly zaplněný.

  Petr Pavel ve funkci hlavy státu Slovácké divadlo navštíví poprvé, ale není mu neznámé. Zastavil se v něm v říjnu 2022 v době prezidentské kampaně a zajímal se nejenom o život divadelníků, ale vyjádřil i přání zhlédnout inscenaci Teror, kterou slovácký soubor hraje v autentickém prostředí Okresního soudu a jejíž děj řeší otázky, se kterými se Petr Pavel setkával coby předseda vojenského výboru NATO. Zároveň se s herci podělil o svůj vztah ke Slovácku. Když se řekne Slovácko, vždycky si vybavím víno, slivovici, dobré lidi, Slovácké divadlo, Letní filmovou školu a I. FC Slovácko. Tady bych si dovedl představit ideální dovolenou.

  Petr Pavel je druhým prezidentem, který uherskohradišťské divadlo navštíví. Před ním tak v březnu 1992 učinil Václav Havel. V hledišti tenkrát seděl celý soubor, na jevišti byly připravené židle, ale Václav Havel říkal: ‚Přece tu nebudeme sedět jako na schůzi‘ a posadili jsme se na okraj jeviště. Pak jsme si dlouze povídali, velmi ho zajímalo, jak funguje oblastní divadlo. Shodli jsme se pak s kolegy, že jsme v tu chvíli Václava Havla nevnímali jako prezidenta, ale jako kolegu, který se stavil, když jel zrovna okolo, vzpomíná na návštěvu prvního polistopadového prezidenta tehdejší ředitel Slováckého divadla Igor Stránský.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. dubna 2024

  Komentáře k článku: Do Slováckého divadla přijede prezident 

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,