Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Do Prahy přijedou odosobnění herci a nadloutky

    Průřez profesním i osobním životem Edwarda Gordona Craiga, jedné z nejvýznamnějších postav světové divadelní scény 19. a 20. století, uvede pod názvem Světlo a prostor Galerie Jaroslava Fragnera v Praze. V období od 27. května do 25. června budou k vidění nejen vybrané artefakty z tvorby tohoto britského režiséra, scénografa, teoretika, malíře i grafika, ale rovněž dokumentační materiály z jeho života. Ostatně ten byl i díky letitému vztahu s legendární tanečnicí a choreografkou Isadorou Duncan velmi dynamický a pestrý. Návštěvníci výstavy, kterou připravilo londýnské Victoria and Albert Museum, se mohou těšit také na interaktivní část, díky které se stanou jak pozorovateli, tak i aktéry Craigových přístupů k divadlu.  Výstava se koná v rámci projektu Intersekce Pražského Quadriennale, které změní od 16. do 26. června podobu centra Prahy. Další informace na www.intersection.cz nebo www.gjf.cz.

    Edward Gordon Craig s Isadorou Duncanovou

    O divadelním umění

    Angličan Edward Gordon Craig (1872 – 1966) je historiky divadla i samotnými divadelníky řazen k nejvýznamnějším vizionářům a průkopníkům tohoto oboru. Jeho minimalistické postupy znamenaly převrat v britské viktoriánské scénografii. Roztříštil tehdejší struktury okázalých realistických scén s malovanými kulisami a vnesl do divadelního světa abstraktní pojetí. Začal na scéně používat nové technologie za pomoci užití elektřiny. Širší veřejnosti se dostal do povědomí i díky soužití se svou múzou, zásadní představitelkou moderního tance Isadorou Duncan.

    Craigův vliv na divadlo přetrvává dodnes. Například uznávaný režisér Peter Brook o Craigovi prohlásil: On byl původcem všeho (…) skutečný vliv, který v sobě všichni nosíme, ať už o tom víme nebo ne, pochází od Gordona Craiga. V roce 2007 vydal Divadelní ústav překlad jeho statí s hlavními dramatickými principy pod názvem O divadelním umění.

    Proč byla právě tato výstava zařazena do projektu Intersekce Pražského Quadriennale, objasňuje jeho umělecká ředitelka Sodja Lotker: Edward Gordon Craig se zasloužil o jistou emancipaci scénografie. Ta přestává být pouhou dekorací ilustrující dějiště hry, ale představuje aktivní a rovněž variabilní prostředí pro scénickou akci, což je i jedna ze základních myšlenek projektu Intersekce Pražského Quadriennale.

    Interaktivní jeviště

    Výstava Světlo a prostor bude v pražské Galerii Jaroslava Fragnera rozdělena na dvě části. Tou první je interaktivní jeviště, kde si návštěvníci mohou osvojit Craigovo propojení formy a světla. Autentická zvuková nahrávka zinscenovaná speciálně pro tento výstavní projekt poodhalí více z Craigova života. Promlouvá na ní scénograf sám a také herec, který se stylizuje do jeho role. Zajímavostí jsou mimo jiné Craigovy komentáře, jež se vztahují právě k dílům vystaveným v rámci této expozice.

    Výstava také přibližuje osobnosti, jež figurovaly v jeho profesním i osobním životě včetně jeho matky, slavné herečky Ellen Terry, Craigova otce, designéra a architekta Edwarda Williama Godwina nebo zmíněné Isadory Duncan či režiséra Konstantina Sergejeviče Stanislavského.

    Craig v Praze

    V druhé části výstavy budou k vidění artefakty Craigovy výtvarné tvorby. Návštěvníci mohou obdivovat ukázky dřevorytin, dřevořezeb, akvarely i malby pocházející ze sbírek londýnského Victoria and Albert Museum. Nedílnou součástí výstavy budou také fotografie dokumentující životní příběh tohoto uznávaného umělce a odhalující barvité souvislosti jeho praktické tvorby i teoretického díla.

    V rámci doprovodného programu se uskuteční také dvě komentované prohlídky. První prohlídka v českém jazyce proběhne 11. června pod vedením teoretičky dějin divadla Barbory Příhodové a následnou v anglickém jazyce povede 21. června kurátorka výstavy Kate Bailey.

    ///


    ///

    O Pražském Quadriennale

    Celosvětově sledovaná a významná událost promění od 16. do 26. června Prahu v epicentrum světového divadla. Program Pražského Quadriennale (PQ) nepřehlédne žádný z obyvatel či návštěvníků metropole, protože se bude odehrávat na mnoha místech po celé Praze. Centrem akce se stane Veletržní palác – budova Národní galerie. Ten nabídne mimo jiné ukázky nejlepších divadelních projektů za poslední roky z více než 60 zemí, netradiční pojetí kostýmů a také program pro děti.

    Pražské Quadriennale přibližuje aktuální práci divadelních výtvarníků, designérů a architektů, kostýmních a módních návrhářů, světelných a zvukových designérů z celého světa co nejširší veřejnosti. Organizátoři připravují vedle ryze odborné náplně přednášek a workshopů i množství programových bodů určených početnému publiku. Jedním z cílů letošního ročníku PQ je dokázat expanzi scénografie: ta totiž hraje stále významnější úlohu nejen v soudobém divadle, ale díky práci s prostorem i výtvarné stránce také v  současném vizuálním umění, architektuře, módě či video artu.

    Dokázat vzrůstající význam scénografie v umění přijede do Prahy řada renomovaných tvůrců: zřejmě nejvýznamnější současná scénografka a spolupracovnice režiséra Christopha Marthalera Anna Viebrock, dvojice vizuálních umělců Ilya a Emilia Kabakovovi, choreograf a tanečník Josef Nadj, americký sociolog Richard Sennett, architekti Arata Isozaki a Charles Renfro, opěvovaný divadelník Romeo Castellucci ze souboru Societas Raffaelo Sanzio, maďarská formace Krétakör v čele s režisérem Árpádem Schillingem či světoznámá režisérka Claudia Bosse.

    Sekce a výstavy na PQ

    Nejrozsáhlejší z programových částí bude tradičně Sekce zemí a regionů. Ta představí nejzajímavější divadelní projekty a scénografické realizace z celého světa. Návštěvníci se mnohdy stanou z diváků spolutvůrci uměleckých děl či představení. Sekci doplňuje výstava Extrémní kostým, otázkou „Co je dnešní prostor pro divadlo?“ se bude zabývat zcela nově pojatá Architektonická sekce. Stejně jako v předchozích letech bude velký prostor věnován studentům uměleckých škol. Stane se tak jak ve výstavní Studentské sekci s expozicemi 200 škol z jednotlivých zemí, tak na Scenofestu – vzdělávacím projektu, který tvoří zejména workshopy a představení. Současný světelný a zvukový design – významné stavební kameny současné divadelní produkce – přiblíží projekt Světlo a zvuk.

    Nepřehlédnutelná bude živá výstava na piazzettě Národního divadla v rámci projektu Intersekce: Intimita & spektákl. V labyrintu 30 boxů nabídne intenzivní zážitky v oblasti současného divadla a umění. Intersekce odvádí divadlo z divadelní scény a umožní divákům vstřebat jej jinak, než je převážně zvyklý. Nabídne lekce tanga, výtvarné dílo ze svatebních šatů, zpívající sochy a sekvence divadelních i tanečních představení, zvukové instalace a projekty zahrnující video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění.

    I letos změní Pražské Quadriennale podobu a život centra české metropole. Spektakulárních akcí na frekventovaných místech i v objektech v Praze, jež jsou za normálních okolností nepřístupné, nabídne PQ několik desítek.

    Více na: www.pq.cz.

    Silvie Marková / Barbora Dušková

    • Autor:
    • Publikováno: 11. května 2011

    Komentáře k článku: Do Prahy přijedou odosobnění herci a nadloutky

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,