Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Do Kuksu!

  V pondělí 20. srpna začal 17. ročník multižánrového festivalu Theatrum Kuks. Do 26.srpna nabízí řadu kulturních událostí všeho druhu. Letošní ročník navíc zahrnuje i adrenalinovou zábavu – totiž divadelní výlet do Adršpašských skal s interaktivním představením a vodácký výlet po Labi.

  Hrabě Sporck si uměl vybrat. Místo má nezaměnitelného genia loci. FOTO JANA SOPROVÁ

  Petr Hašek, umělecký ředitel festivalu zavzpomínal na počátky festivalu: Už je to tradice, že vždy poslední týden v srpnu se koná festival  Theatrum Kuks, který je stejně starý jako náš soubor, Geisslers Hofcomoedianten. Takže teď už máme sedmnáctý ročník…  Od minulého roku jsme kompletně přebrali organizaci a produkci, pozvali jsme spoustu hostů. Je to festival, který je výrazně inspirován geniem loci celého toho místa, bývalých barokních lázní Kuks a barokním uměním. Ale na programu nenajdete jenom rekonstrukce, nebo jen klasickou hudbu. Program zahrnuje divadlo, hudbu, tanec i výtvarné umění. Hodně nás zajímá propojení se současností. Památka je revitalizovaná, opravená, a my bychom tam chtěli vrátit život, revitalizovat duchovní část toho místa.

  Braunovy sochy Ctností a Neřestí jsou nekonečným zdrojem inspirace. FOTO JANA SOPROVÁ

  Na festivalu vystoupí zpěvačka a houslistka Iva Bittová či flétnista Jiří Stivín. O divadelní část programu se postará především soubor Geisslers Hofcomoedianten, který představí například svoji nejnovější inscenaci Krása střídá nádheru, božskou tragikomedii podle doposud nepřeložené úspěšné Molièrovy hry Psyché. V rámci jednoho festivalového dne uvede soubor také kompletní divadelní trilogii Opus Andreini, která vznikla na motivy života a díla jedné z nejslavnějších hereckých rodin italského baroka.

  Již po několikáté přijede na festival olomoucký operní soubor Ensemble Damian, tentokrát se serenádou Antonia Vivaldiho La Gloria e Himeneo. A pokud se zúčastníte výletu do Adršpašských skal, přímo v kulisách skalního města budete moci sledovat interaktivní představení Ambrosia. Letošní ročník nabízí řadu nového a doufáme, že i inspirativního. Stále zjišťujeme, jak je neustále tato kulturní epocha živá, sdělná a komunikující. Že nejsme sami, kteří si to myslí, nám dokázal velký zájem mladých umělců.  V rámci rezidenčního programu festivalu vznikly dva projekty. Jedním z nich je autorský divadelní projekt studentů Katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU s názvem Šírání jasného čirého dne podle románu Pascala Quignarda Všechna jitra světa. Druhým projektem bude interaktivní inscenace s prvky imerzivního divadla Sporckova alchymistická dílna, která se inspiruje Sporckovým zájmem o astrologii a astronomii a která bude nejen pro dospělé, ale i pro děti,“ říká Hašek. Právě dětem bude věnován sobotní den pod názvem Theatříčkum Kuksíček.

  ˇUmělecká ředitelka Geisslers Hofcomoedianten Kateřina Bohadlová a ředitel Theatrum Kuks Petr Hašek. FOTO JANA SOPROVÁ

  Ti, kdo na Kuks v době festivalu jezdí pravidelně, vědí, že si tu mohou vyzkoušet i své dovednosti v tvůrčích dílnách. Letos se uskuteční hudební dílna s Ivou Bittovou a pohybová dílna s choreografem Martinem Talagou, navazující na jeho projekt #SOMA, který získal cenu Objev roku 2018 na festivalu Česká taneční platforma. Projekt je inspirovaný výtvarným uměním a ideálem krás napříč historií v něm zobrazovaným putuje po českých galeriích a pokaždé se liší. Talaga a účastníci workshopu se tentokrát budou inspirovat lapidáriem Hospitálu Kuks, kde jsou uloženy originály Braunových soch Ctností a Neřestí. Na začátku všeho byl Sporck. A letos vzpomínáme 280.výročí od jeho úmrtí, takže zakladateli Kuksu vzdáme hold jednak sobotním programem, který je téměř celý věnovaný jeho osobě, ale především nedělní mší skladatele Antonia Bioniho, která bude v podání souboru Hof Musici uvedená v celosvětové novodobé premiéře.

  /Pro i-DN připravila jas/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. srpna 2018

  Komentáře k článku: Do Kuksu!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,