Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Do divadla v Čáslavi se vrátila opona

  Do Dusíkova divadla v Čáslavi na Kutnohorsku se vrátila historická opona z 20. let minulého století. Má za sebou více než půlroční restaurování, diváci ji poprvé uvidí dnes. Kromě slavnostního odhalení opony je na programu přednáška restaurátorky Lucie Janečkové Matějkové, koncert souboru Prague Cello Quartet a vernisáž výtvarníka Svatopluka Klimeše.

  Divadlo, jež nese jméno čáslavského rodáka, skladatele a klavíristy Jana Ladislava Dusíka (1760 až 1812), je jedním z nejstarších kamenných divadel v Čechách. Foto: archiv divadla

  Oponu pro divadlo zdarma vytvořil malíř Antonín Růžička (1887 až 1951), který byl žákem Vojtěcha Hynaise. Je malována vodorozpustnou malbou, pravděpodobně klihovou temperou, přímo na plátně bez podkladu. V divadle byla umístěna v roce 1924. Nahradila původní oponu, která shořela při silvestrovském požáru o dva roky dříve.

  Kdy historická opona z divadla zmizela, není jasné, delší dobu byla zřejmě uschována na půdě divadla a skončila v městském muzeu, kde byla léta srolovaná. V letech 1995 až 2017 tam byla vystavena, kvůli omezenému prostoru však měla zahnuté keltské ornamenty na okrajích.

  Na oponě je uprostřed motiv panoramatu Čáslavi s pohledem přes rybník, kde jsou vidět i krásné odrazy města na hladině, kolem je pak dekorativní ornament spletených provazů. Opona byla v poměrně špatném stavu, zejména od vlhkosti a špatného uložení v roli ve vlhku, měla mnoho dírek a poškození od zavěšení, plátno bylo místy sražené, nerovné, zohýbané a poškozené stálým skládáním, uvedla Bartošová.

  Obnova trvala přibližně půl roku, oponu restaurovala Janečková Matějková od května do prosince. Kvůli rozměrům plátna 508,5krát 794 centimetrů na ní pracovala v tělocvičně v Loučni. Odborná firma, která oponu stěhovala do divadla, musela použít novou technologii pro zavěšení, protože původní dřevěný rám možné z technických důvodů na nynějším jevišti použít.

  Divadlo, jež nese jméno čáslavského rodáka, skladatele a klavíristy Jana Ladislava Dusíka (1760 až 1812), je jedním z nejstarších kamenných divadel v Čechách. Stavba byla zahájena v červnu 1867, budova se slavnostně otevřela 28. února 1869. Od té doby prodělala řadu stavebních úprav a přestaveb.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. ledna 2023

  Komentáře k článku: Do divadla v Čáslavi se vrátila opona

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,