Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  DNz 2017/18: Ve znamení výjimečných románů

  V nadcházející sezoně otevřeme Divadlo Na zábradlí ve zbrusu nové podobě. V říjnu se dokončí doposud největší rekonstrukce v dějinách tohoto divadla a my uvítáme diváky v nové dvoraně a všech přilehlých prostorech.

  V nové sezoně uvítáme diváky v nové dvoraně a všech přilehlých prostorech. Repro ČT

  Režii prvního titulu jsme svěřili nové divadelní generaci, čerstvým absolventům DAMU, režisérsko-dramaturgickému tandemu Svozil-Kosová. Ti pro naše jeviště ztvární románovou vizi budoucnosti, ve které se již nebude umírat a psi povedou s lidmi filozofické hovory: Dánská občanská válka 2018-2024.

  O další inscenaci sezony 2017/18 se postará kmenový režisér Jan Mikulášek, který převede na scénu jeden z klíčových románů Thomase Bernharda Mýcení. Volba tvorby tohoto rakouského dramatika je pro Divadlo Na zábradlí spjatá s naší histori. Do dějin DNz se zapsaly scénické adaptace textů autora v režii Juraje Nvoty, J. A. Pitínského či Jiřího Pokorného.

  A Jan Mikulášek uvede na scéně Zábradlí i další inscenaci. Bude jí adaptace románu Güntera Grasse Plechový bubínek. Příběh Oskara Matzeratha, který se natolik bránil účasti ve světě dospělých, že odmítl vyrůst, je zároveň i strhujícím portrétem Evropy 20. století.

  Sezona 2017/2018, jež bude ve znamení divadelního ztvárnění výjimečných románových děl, naplňuje dramaturgický směr Divadla Na zábradlí, kterým je objevování předem pro divadlo neurčených textů. Uhrančivé příběhy, vynikající herecký ansámbl a prvořadí režiséři slibují sezonu nabitou diváckými zážitky.

  Alexandra Poláková, P.R.

  ///

  Více o rekonstrukci: zde

  ///

  DRAMATURGICKÝ PLÁN
  sezona 2017/18

  Kaspar C. Nielsen: Dánská občanská válka 2018 – 2024

  Jak je zvláštní, že se historie opakuje, jestliže si člověk dostatečně dlouho počká.

  Obsazení: Miloslav König, Petr Jeništa, Dita Kaplanová, Magdalena Sidonová, Johana Matoušková, Honza Hájek a Jiří Černý

  Muž přemýšlí o příčinách nebývale krvavého konfliktu, který nelítostně rozdělil společnost, a i po stovkách let od událostí se mu jistá jeho rozhodnutí navrací v nejhorších nočních můrách. Rozhodnutí, která během války učinil, a kterých snad i lituje, třeba těch o své životní lásce, už nelze vzít zpět, ale co už se dá dělat? Scénář na motivy sci-fi románu předního představitele současné dánské literatury Kaspara C. Nielsena kombinuje úvahy o společensko-politických tendencích s fantaskními historkami tragikomického charakteru, balancuje na hranici absurdity, surreálna a kruté ironie.

  Režie a dramaturgie: Adam Svozil a Kristýna Kosová
  Premiéra: 15. prosince 2017

  Thomas Bernhard: Mýcení

  Sarkastický, ironický a přesný Thomas Bernhard se vrací na scénu Divadla Na zábradlí. Po legendárních inscenacích (Ritter, Dene, Voss, Divadelník a Náměstí hrdinů) uvedeme dramatizaci románu Mýcení tohoto rakouského, skandálního a nepohodlného autora.

  Slavnostní setkání několika přátel u večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. I když se situace a řeči, které se vedou o divadle a umění zdají nadsazené, někteří Bernhardovi „přátelé“ se v knize poznali a zažalovali autora za nactiutrhání.

  Hrají: Dita Kaplanová, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Anežka Kubátová, Johana Matoušková, Petr Jeništa, Václav Vašák, Jakub Žáček

  Režie: Jan Mikulášek
  Premiéra: 16. března 2018

  Günter Grass: Plechový bubínek

  „Kdyby byl Ježíš měl hrb, těžko by ho byli přibili na kříž,“ napsal Grass ve svém největším, nejslavnějším a nejkrásnějším románu. Příběh Oskara Matzeratha, který se natolik bránil účasti ve světě dospělých, že odmítl vyrůst, je zároveň i strhujícím portrétem Evropy 20. století. Tento podivný vypravěč se se svým plechovým bubínkem pohybuje mimo tradiční morálku, a právě proto se nakonec jeví jako jediný správný ve světě lži a zločinu.

  Režie: Jan Mikulášek
  Premiéra: 1. června 2018

  • Autor:
  • Publikováno: 18. července 2017

  Komentáře k článku: DNz 2017/18: Ve znamení výjimečných románů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,