Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Dnes naposled…? (No. 7)

  Dnes – v pátek 19. října v 9:00 – předala šéfredaktorka časopisu Ateliér Blanka Jiráčková na podatelnu Ministerstva kultury ČR trosky nadživotní makety Ateliéru, adresované ministryni kultury Aleně Hanákové. Vyvrcholil tak happening Destrukce, který na podporu Ateliéru uspořádaly přední osobnosti české výtvarné scény.

  Společné dílo umělců bylo naceněno na 2 274 130,- Kč a následně rozsekáno sekyrami. FOTO archiv

  Před ministerstvem se sešlo na sedmdesát lidí – studentů, pedagogů i zástupců odborné veřejnost. Byli mezi nimi Tomáš Ruller, Veronika Bromová, Lenka Klodová, Petr Motyčka (Pode Bal), Marek Meduna (Rafani), Jiří David, Jaroslav Valečka, Jan Miko, Martin Zet, Milan Kozelka, Jaroslav Nešetřil, Ladislav Nebeský, Jana Preková, Zuzana Štefková, Aleš Svoboda či Helena Kanyar Becker.

  Společné dílo umělců bylo naceněno na 2 274 130,- Kč a následně rozsekáno sekyrami se vzkazem Ukažte nám jak dát Ateliér po 25 letech dohromady. Ministryně kultury Alena Hanáková odmítla trosky Ateliéru převzít. Po třicetiminutovém čekání se dostavila tisková mluvčí MKČR a vznikla vášnivá debata, ve které mimo jiné prohlásila, že kultura je zbytná věc.

  Časopis Ateliér vychází 25 let, kontinuálně pokrývá české i zahraniční výtvarné umění a je široce využíván nejenom profesionály ale i pedagogy na vysokých školách a jeho role je tedy v Česku nezastupitelná, řekl český výtvarník Jiří David. Ateliéru byla totiž ze strany MK ČR pro rok 2012 snížena dotace o více než dvě třetiny, což se ukázalo být jako likvidační. Před zhruba týdnem (11. října) vyšlo – možná  zcela poslední číslo – Ateliéru. Jeho šéfredaktorka Blanka Jiráčková přitom ale v průběhu roku dvakrát žádala o navýšení dotace z rezervního fondu Ministerstva kultury ČR tak, jak letos úspěšně žádaly Divadelní noviny. Ateliéru se přitom stabilně od roku 2008 i přes finanční krizi daří nacházet nové zdroje financování a snižovat svou závislost na dotaci od MK ČR. To prokázal i interní audit, jehož závěrečnou zprávou bylo konstatování, že časopis Ateliér nakládá se svěřenými prostředky hospodárně. Ateliér navíc oslovil své čtenáře a podporovatele, kterým se podařilo dát dohromady na jeho podporu desetitisíce korun.

  My jsme sem nepřišli pouze kvůli nám – případ časopisu Ateliér je první vlaštovkou, jde především o to, postavit se k resortu kultury a především pak podpoře živého umění a vydávání periodik koncepčně, nikoliv chaoticky a macešsky, jak dosud činí ministerstvo kultury, vysvětluje situaci Blanka Jiráčková. Přítí rok můžeme být my i ostatní odborná periodika další na řadě. Je třeba se vzájemně podporovat a nacházet cesty, jak z této šlamastyky ven, komentoval současnou situaci redaktor Divadelních novin Vladimír Hulec.

  Kolektiv časopisu Ateliér vyzývá ministertsvo kultury k jednání u jednoho stolu. Klíčové je teď zabránit přerušení kontinuity ve vydávání časopisu a zachránit jej pro tento rok – Ateliér je přitom schopen dělat další ústupky – i pokud by získali dotaci z rezervního fondu MK ČR, dohromady s původní dotací bude činit podpora od ministerstva polovinu oproti roku 2011.

  Pokud nebude ministryně kultury Alena Hanáková (STAN) ani její náměstek Martin Sankot (TOP09) ochotni s Ateliérem vyjednávat, budou se snažit příznivci časopisu přesvědčit poslance za TOP09 a STAN, aby v nadcházejícím hlasování o státním rozpočtu pro rok 2013 hlasovali proti. Očekává se totiž, že toto hlasování bude spojeno s hlasováním o důvěře vládě.

  Pro další informace neváhejte kontaktovat Adama Ondráčka: mail: [email protected]

  nebo šéfredaktorku Blanku Jiráčkovou: mail: [email protected]

  Více na: www.atelier-journal.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 19. října 2012

  Komentáře k článku: Dnes naposled…? (No. 7)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,