Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Divadlu Solidarita je padesát let

    V úterý 4. října se budova Strašnického divadla v Praze oficiálně stala padesátiletou… Oslavy, jež probíhaly od 11 hodin dopoledne a vyvrcholily večerním představením nejúspěšnější inscenace současného repertoáru – hrou Testosteron – a následným koncertem zdejší herecké skupiny, jež si říká SeLaVi, se  nesly v retro stylu 60. let.

    Vchodu vévodí reliéf Valeriána Karouška. Snímek archiv Company.cz

    Divadlo Solidarita bylo dostavěno a uvedeno v provoz v roce 1961. Jak jeho původní název inspirovaný jménem sídliště, kde budova stála, tak i její architektura byly poplatné době, ve které byla postavena – reálnému socialismu. Od prvopočátku sloužila kulturním aktivitám – bývala využívána především školami a divadelními ochotníky. V letech 1983 – 1992 bylo dnešní Strašnické divadlo domovskou scénou Divadla Járy Cimrmana. Do širšího povědomí se divadlo dostalo i „účinkováním“ ve filmu Nejistá sezóna. Po ukončení činnosti Divadla Járy Cimrmana v této budově v roce 1992, fungovala jako kulturní centrum poskytující prostor pro vzdělávací a zábavné akce.

    Od roku 2004 bývalé Divadlo Solidarita provozuje společnost Divadlo Company.cz. Prvním krokem této společnosti byla změna názvu na Strašnické divadlo. Druhým krokem bylo vytvoření jediného repertoárového divadelního uskupení v Praze 10, uvedla Eva Bergerová, ředitelka Strašnického divadla.

    Venkovní odpolední program zakončilo – za účasti starosty Prahy 10 ing. Milana Richtera – slavnostní odhalení pamětní desky Valeriána Karouška (1929-1970), významného českého sochaře, jehož reliéfní práce vévodí celé řadě budov v Praze včetně této. Karoušek se zúčastnil osudné horolezecké výpravy na Huascarán, která je dodnes považována za největší českou sportovní tragédii. Lavina uvolněná při zemětřesení zabila všech 15 účastníků expedice.

    Díky podpoře radnice Prahy 10 může  Strašnické divadlo nabízet kvalitní divadelní program. Na jeho repertoáru dnes najdeme jak klasická dramata, tak hry současných autorů. Pro nastávající sezónu 2011/2012 je připravena na 31. října premiéra hry  P.R.S.A. autora Eugeniusze Szybala. Je jakousi „ženskou“ odpovědí na divácky nejúspěšnější inscenaci roku 2011, hru Testosteron. Dalšími body dramaturgického plánu na rok 2012 je Romeo a Julie Williama Shakespeara, hra Viliama Klimáčka Rozkvetly sekery a Poslední zvonění Johanese Urzidila. Repertoár doplňují tituly na Malé scéně (Auerbachův sklep) – Tiché dny v Mixing Part Erlenda Loe a Antigona Jeana Anouilha.

    V budově je také Galerie Na stropě, v níž se chystají výstavy významných českých fotografů Milana Davida, Bohdana Holomíčka a Miro Švolíka, sochaře Stefana Milkova a malíře Martina Velíška.

    Současná „vyfešákovaná“ podoba Strašnického divadla. Snímek archiv Strašnické divadlo

    Divadlo se snaží přinášet kvalitní kulturní hodnoty určené nejen milovníkům divadla jako takového, ale i středoškolským studentům a žákům základních škol, které mohou repertoár využít při výuce literatury.

    Vojtěch Štěpánek, Strašnické divadlo (pro i-DN zpracoval hul)

    • Autor:
    • Publikováno: 6. října 2011

    Komentáře k článku: Divadlu Solidarita je padesát let

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,