Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Divadlo za časů pandemie v Národním muzeu

  Když vláda v březnu zavřela z hygienických důvodů divadla, začali jsme v Divadelním oddělení Národního muzea aktivně dokumentovat nejen tuto situaci, ale především celý proces aktivní reakce tvůrců a zaměstnanců divadel na mimořádný stav. Divadla se opět, jako už tolikrát v našich dějinách, stala místem samo-organizace občanského a společenského života, vytváření paralelní polis, zvláště ve chvíli, kdy se naplno ukázaly limity vládní improvizace. Již v prvních dnech karantény se kostymérny mnohých divadel proměnily v třísměnný provoz šití roušek pro širokou veřejnost. Dramaturgie a kanceláře divadel se načas proměnily v koordinační centra pomoci, divadelní foyer zase ve sklady ušitých roušek a shromážděného materiálu pomoci.

  Ale tím to nekončí. Tvůrci, vědomi si své odpovědnosti v obci, možná i proto, že kdesi v hlubinách cítí duchovní a kultické kořeny evropského divadla, které má svůj bytostný začátek spojený s očistou duše i těla (s morovou karanténou starověkých Athén), se po svém a v rámci svých možností postavili ke skutečnosti. Někteří využívají různé webové aplikace a sociální sítě ke čtení na pokračování, k improvizacím, koncertům, různým talk show apod. Ale stali se z nich i učitelé.

  Nedokumentujeme plošně, to ani není možné a žádoucí, ale v jakýchsi sondách, které vypovídají o daném prostředí, instituci, společenství a konkrétních osobnostech i úloze českého divadla v naší nynější krizi, a usilujeme o to, aby se tato vědomá činnost smyslu zapsala do kolektivní paměti a uchovala pro budoucí. Stejně tak se snažíme zachytit dopady této krize na divadla, na konkrétní osudy tvůrců a zaměstnanců divadel, na produkční a ekonomické podmínky další divadelní tvorby po odvolání karantény.

  Tímto děkuji všem, kteří již reagovali na některé naše podněty, a budeme velmi vděčni za další spolupráci, za vaše podněty a nápady, za vaši aktivní pomoc. Najdete nás buď přímo v nové budově Národního muzea na Václavském náměstí, nebo stačí napsat na některou z našich e-mailových adres a my už se vám sami ozveme.

  Libor Vodička, vedoucí Divadelního oddělení Národního muzea


  Komentáře k článku: Divadlo za časů pandemie v Národním muzeu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,