Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Příloha

  Divadlo X10 končí ve Strašnickém divadle

  V polovině dubna oznámilo Divadlo X10, že na konci sezony odchází ze Strašnického divadla. Podle ředitelky X10 Lenky Havlíkové byl důvodem macešský postoj Městské části Praha 10 k podpoře souboru.

  Strašnické divadlo čeká na svého dalšího provozovatele FOTO ARCHIV DIVADLA

  Divadlo X10 asi netřeba čtenářům DN představovat, vydobylo si slušné renomé, a to nejenom inscenováním současných českých i světových her, ale především aktivitami divadelně-komunitního charakteru, při kterých divadlo vycházelo i do ulic, divákům vstříc. Ostatně činnost tohoto souboru popsalo několik publicistů na straně tři.

  Co však bylo hlavním problémem, že X10 odchází ze strašnického působení? Vedení divadla tvrdí, že za pět let, co X10 ve Strašnicích působí, jim nebyla prodloužena nájemní smlouva na prostory déle než na rok. Což pro dlouhodobé plánování divadla není únosné. A ani roční prodlužování nebylo bezproblémové, podle Lenky Havlíkové se tak stalo vždy na poslední chvíli. A nakonec začali radní chystat rekonstrukci budovy.

  Situace se přiostřila před více než rokem. Ředitelka divadla Lenka Havlíková peripetie popsala: V roce 2016 začala Městská část Praha 10 hovořit o rekonstrukci budovy Strašnického divadla. Nájemní smlouva Divadla X10 byla v té době platná k 31. prosinci 2016. K jejímu prodloužení došlo Usnesením č. 936, kterým byla zároveň zrušena předchozí skrytá dotace a vyměřeno nájemné 200 Kč/m2/rok. Ke změně podmínek došlo pouhý měsíc před začátkem roku 2017. Smlouva platila do 31. prosince 2017, žádost o její prodloužení byla podána v dubnu 2017. Přes opakované dotazy byla prodloužena až v září 2017, a to pouze o půl roku. Na moje opakované dotazy, zda a kdy se rekonstrukce uskuteční, zda je zájem o zachování kulturní činnosti v lokalitě, jsem dostávala pouze odpověď – rekonstrukce bude. Pronajali jsme si tedy prostor DUP39 a teprve poté nám byla smlouva prodloužena o půl roku do června 2018. Uzávěrka grantového řízení na Praze 10 byla 15. prosince 2017. Vzhledem k tomu, že Divadlo X10 nespadalo s půlroční nájemní smlouvou do žádného z vypsaných grantových okruhů, jsem znovu žádala o informaci ohledně časového harmonogramu rekonstrukce. Bylo mi řečeno, že žádost o grant podat máme, ale prodloužení smlouvy vzhledem k rekonstrukci nebude možné. V polovině ledna 2018 nečekaně volal úředník Odboru nebytových prostor a sdělil mi, že rekonstrukce nebude dříve než za rok a půl, a že by tedy bylo možné naši nájemní smlouvu prodloužit do června 2019. Na schůzce s úředníky jsem uvedla, že v této situaci chci jednat o podmínkách nájmu, odkázali mne na politickou reprezentaci městské části. Na moje pokusy o komunikaci od poloviny února 2018 nikdo nereagoval. A tak X10 odhlásilo odchod ze Strašnického divadla do prostoru DUP39 v centru Prahy.

  Tomáš Pek, 1. zástupce starosty MČ Prahy 10 a radní pro kulturu (TOP 09), na svém facebookovém profilu k situaci optimisticky uvedl: Městská část bude samozřejmě hledat nájemce na přechodnou dobu po odchodu Divadla X10, aby nebyl prostor prázdný. Stejně tak se bude MČ snažit maximálně urychlit proces přípravy a realizaci (rekonstrukce – pozn. red.), aby divadlo zase ožilo. Pamatuji si, jak jsem želel odchodu Divadla Járy Cimrmana a nevěřil bych, že prostor bude dál žít. Žil. Doufám, že rekonstrukcí divadla začne pro tuto budovu další kapitola kvalitní kultury. I Národní divadlo bylo zavřené, když se obnovovalo. Divadlo X10 bude žít jinde a své diváky si najde i v novém působišti a nikde není psáno, že se po rekonstrukci nevrátí, pokud bude úspěšné a bude chtít. Solidarita s, doufám, obnoveným parkem a divadlem bude též krásnější místo k žití.

  Divadlo X10 se přestěhovalo do prostoru DUP39 v centru Prahy FOTO ARCHIV DIVADLA

  Kulturní politika, politika kultury

  Jako zásadní problém se tedy může jevit nepružnost prodlužování nájemní smlouvy a plánovaná rekonstrukce. Lenka Havlíková ovšem upozorňuje, že nesnází bylo více a je potřeba je hledat hlouběji – v kulturní politice Prahy 10, která není nijak definována.

  Podpora činnosti Divadla X10 ze strany Prahy 10 nikdy nedosahovala úrovně kulturních služeb, které divadlo této městské části poskytovalo. Divadlo X10 za časové období 2013 až 2017 investovalo do kulturního rozvoje městské části 20 000 628 Kč z grantových zdrojů MHMP, MKČR, Visegrad Fund aj. A také veškeré vlastní příjmy, celkově částka přesahuje 25 milionů Kč. Finanční podpora Prahy 10 za stejné období činila 2 509 000 Kč, tedy desetinu finančního přínosu X10, přibližuje situaci Kryštof Koláček, manažer divadla.

  K plánovanému výběrovému řízení na přechodnou dobu před zahájením rekonstrukce Lenka Havlíková dodává: Připadá mi velice neseriózní od městské části požadovat po budoucím nájemníkovi v této situaci nájemné. Případný nájemník bude chránit budovu před dalším chátráním, poskytovat služby občanům, které radnice zrušila, a nebude mít žádnou perspektivu do budoucnosti. Pro představu: náklady na budovu činí nyní ročně 1 500 000 Kč a zahrnují nájemné, energie, údržbu a úklid. X10 disponovalo vlastním vybavením – divadelní technikou, elevací atd., inventární vybavení je minimální a zastaralé, budova je po našem odchodu prakticky nepoužitelná.

  Na priority kulturní politiky Prahy 10 a jsem se tedy zeptala Tomáše Peka: Letos jsme v kultuře rozdělovali tři miliony korun. Divadlo X10 se mohlo přihlásit jak do provozních grantů, tak do „uměleckých“ grantů, a to na konkrétní akci, třeba na nějaký týdenní festival. Pak máme i víceleté granty, ale o ty žádat nikdy nemohli, jelikož měli jen roční smlouvu na prostor, právě kvůli plánované rekonstrukci. Požádala jsem ho tedy o srovnání s předchozími soubory, které ve Strašnicích působily – s Divadlem Járy Cimrmana a Company.cz. Tomáš Pek jako radní pro kulturu Prahy 10 odpověděl: Nemůžu dotace srovnávat s dobou minulou, kdy byly jiné zásady. Já to můžu srovnávat jedině s tím, za kolik si pronajímají nebytové prostory pionýři, skauti a jiné spolky. Nemůžu hodnotit, jestli se mi líbí víc nějaká popkultura, nebo nějaká alternativa, nepřísluší mi to. Myslím si, že městská část by měla mít mix kultury jak pro masy, tak pro fajnšmekry, jestli můžu říct takové slovo. Jiné grantové komise jim peníze daly, tak úroveň bude dobrá, ale pokud se divadlo má rekonstruovat, nemůžu říct: chceme zrovna vás. A pak se může stát, že někdo nabídne lepší kvalitu a cenu. To je život. Nyní je nejdůležitější budovu opravit.

  Uvidíme, kdo bude ve Strašnickém divadle působit do rekonstrukce a především po ní. Možná za pár měsíců či let nenajdeme v Praze 10 už nic „kulturního“, jelikož se radní usnesou, že to není už potřeba a bude výhodnější prostory pronajmout pro čistě komerční účely. Výhodnější to jistě bude, ale pouze finančně…


  Komentáře k článku: Divadlo X10 končí ve Strašnickém divadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,