Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadlo v srdci Sudet

  VŠECHNO JE V TOBĚ stojí v titulu nové sezóny 2012 / 2013 Činoherního studia. Po předchozí sezóně CO TEĎ / KUDY VEN, v níž ČS oslavilo 40 let svého působení, reagujeme na hledání možné cesty ze společenské krize, jejíž podoby naše divadlo svou tvorbou opakovaně reflektuje.

  Činoherní studio v Ústí nad LabemV Ústí nad Labem, v samém srdci Sudet, v romantické vulkanické krajině, kterou někteří svědkové minulosti popisovali jako Český ráj, a která dnes patří k nejznečištěnějším místům Evropy, hledáme smysl a následky lidských činů, vyjadřujeme potřebu prověření základních hodnot lidské existence. Zajímá nás, zda je to jedinec, který je dnes mírou všech věcí, nebo jestli v lidském přístupu k životu a ke světu stále hrají roli jiné elementy, samotného člověka přesahující. Co všechno je v našich možnostech a schopnostech? Jak jich využíváme a k čemu máme potenciál? Co je nám dáno? Co jsme se naučili? Co jsme popřeli? Co zbylo? Co všechno je kolem a co je v nás?

  Domníváme se, že vše závisí pouze na nás. Nechceme být trpnými svědky, vyzýváme k aktivitě. Očekáváme konfrontaci s archetypálními situacemi světové i osobní historie, při nichž se odkryjí kořeny a prameny naší dnešní civilizace a kultury. Čeká nás dobrodružná cesta za světlem. Čeká nás účtování.

  Hlavní dramaturgický plán sezóny 2012/2013 v Činoherním studiu tvoří adaptace filmového cyklu Dekalog polských tvůrců Krzysztofa Kieślowského a Krzysztofa Piesiewicze (režie Filip Nuckolls), dramatizace novely Soukromá vichřice ústeckého „klasika“ Vladimíra Párala (režie Thomas Zielinski), hra Tkalci významného německého dramatika přelomu 19. a 20. století Gerharta Hauptmanna (režie Vanessa Denise Emde) a inscenace na motivy autobiografické prózy Josefa Jedličky Kde život náš je v půli se svou poutí, odehrávající se v severočeském Litvínově a okolí (režie Filip Nuckolls).

  Tento plán doplní na podzim 2012 divadelní zpracování polodokumentárního románu Chudí v Lodži švédského spisovatele Steva Sema-Sandberga, vznikající v rámci dalšího ročníku našeho festivalu Sudety, a na jaře 2013 česká premiéra nejnovějšího textu rakouské autorky Elfriede Jelinek Bez světla reagujícího na aktuální ekologické katastrofy.

  Kromě toho bude Činoherní studio nadále pokračovat v tradici svého turistického klubu Batůžek, v pořádání výstav i dalších kulturních aktivit. Na projekt loňské sezóny – Listy Činoherního studia – navážeme založením vlastního blogu, který bude podobně jako dříve Listy formou jakéhosi „rozšířeného programu“ mapovat především témata jednotlivých inscenací v rámci celkového kontextu sezóny.


  Komentáře k článku: Divadlo v srdci Sudet

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,