Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo v Dlouhé Praha

  Divadlo v Dlouhé sídlí v podzemní části domu postaveného ve stylu art deco v roce 1928 inženýrem Emilem Sušickým a architektem Paulem Sydowem. Místo původně plánovaného biografu se pod přízemním podlažím o rok později otevřela proslulá Velká opereta, spojená zejména s Bedřichem Jeřábkem a Hugem Krausem. Po roce 1948 operetu vystřídalo divadlo pro děti a mládež (Divadlo Jiřího Wolkera) a od roku 1996 zde působí soubor sdružený okolo režisérky Hany Burešové a dramaturga Štěpána Otčenáška.

  Po roce 1989 dům přešel do majetku italské developerské společnosti FIM Group. Ta v přízemí vybudovala Gourmet Pasáž s prodejnami luxusních potravin, restauracemi, kavárnami a vinárnami, v horních patrech pak k prodeji nabízí elegantně zařízené byty. Jak potvrzuje vedoucí hospodářské správy divadla Petr Pištěk, provoz divadla s kapacitou 408 míst obchodům ekonomicky pomáhá: Vědí, že okolo nich projde v krátké chvíli přes čtyři sta lidí jdoucích do a potom z divadla, zastaví se a třeba i něco nakoupí, takže se jim vyplatí mít otevřeno třeba až do desíti večer.

  V roce 2002 divadlo zničila tisíciletá povodeň, provoz se po velkém úsilí podařilo obnovit, ale i v současnosti umělce z Dlouhé neustále pronásledují nehody spojené s vodou. Stěnami divadla procházejí vodovodní trubky z celého domu, proto cokoli se v bytě nebo obchodu nad námi „ucpe“, vyplave nakonec v divadle, líčí správce Pištěk. Sídlí tu i ruské lázně, a když se vypouštějí, začne nám pravidelně „pršet“ ze stropu. Nedávno mastnota z místního uzenářství vyplavila centrálu vzduchotechniky, dodává Pištěk.

  Před několika lety muselo divadlo majiteli domu uvolnit logisticky ideálně položený sklad kulis v přízemí a přestěhovat jej do vyšších pater, odkud se dekorace náročně svážejí výtahem. Navíc mezi desátou hodinou večerní a osmou hodinou ranní platí v celém domě noční klid, což samozřejmě omezuje jak umělecký, tak technický provoz divadla.

  Sídlo Divadla v Dlouhé Foto Dana Čecháková

  Kabina zvukařů a osvětlovačů Foto Dana Čecháková

  Sklad kulis Foto Dana Čecháková

  Zkušebna Foto Dana Čecháková


  Komentáře k článku: Divadlo v Dlouhé Praha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,