Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadlo v Bruntále čeká oprava

  Budovu divadla v Bruntále čeká letos rekonstrukce za téměř 29 milionů korun. Oprava vrátí objektu původní neorenesanční podobu. Město hledá firmu, která rekonstrukci provede. Práce by měly začít na přelomu jara a léta. Novinářům to řekl mluvčí radnice Jiří Ondrášek. Náklady bude město hradit ze svého rozpočtu.

  Foto: archiv

  Radní města rozhodli o zadání veřejné zakázky na výběr zhotovitele stavby. Podle současných předpokladů by měla začít ve druhém čtvrtletí letošního roku. Jarní divadelní sezona tak bude dokončena v divadle, po zbylou část roku budou představení odehrána v alternativních prostorách, uvedl Ondrášek. Zatím podle něj ale není jasné, jak dlouho stavba potrvá. Nepředpokládá se však, že by trvala déle než rok, doplnil.

  Chystaná rekonstrukce má budově vrátit původní historickou fasádu. Neorenesanční podoba divadelní budovy byla v průběhu přestaveb a oprav prakticky zcela odstraněna, na fasádách se navíc od minulé rekonstrukce projevil zub času, takže jsou místy zpuchřelé a opadané až na zdivo, vyskytují se v nich trhlinky a jsou znatelné stopy po přetírání. Na mnoha místech je poškozený pískovcový sokl a době výroby na konci osmdesátých let minulého století odpovídá také technický stav oken a dveří, řekl mluvčí.

  Architektonický návrh počítá s navrácením původní novorenesanční členitosti pláště divadla s odpovídajícími architektonickými prvky včetně obnovy zaklenutých okenních otvorů. Řemeslníci vymění okna i dveře, opraví vstupy, plánuje se odstranění pískovcového soklu a sjednocení barev na fasádě. Výrazných úprav dozná také prostor před vstupem do divadla, kde vznikne nová opěrná zeď, chodníky a osvětlení, dodal Ondrášek.

  Původní objekt divadla pochází z roku 1896, kdy jej tehdejší Spolek katolických tovaryšů nechal postavit jako spolkový dům. V padesátých letech minulého století byl prostor zrekonstruován, aby zde zahájil činnost Okresní dům osvěty. V roce 1963 byl přejmenován na Městské divadlo a budova následně rekonstruována. Na konci osmdesátých začala další rekonstrukce, která se protáhla až do roku 1997. Během přestaveb se změnil vzhled i půdorys divadla.

  ///

  Budova divadla v Databázi European Theatre Architecture

  • Autor:
  • Publikováno: 27. února 2023

  Komentáře k článku: Divadlo v Bruntále čeká oprava

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,