Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo Radost Brno

  Brněnské divadlo Radost, sídlící mezi ulicemi Bratislavská a Cejl, vzniklo přestavbou kina Orania a zahájilo svůj provoz v roce 1947. Ředitelem scény zaměřené na dětského diváka je od poloviny devadesátých let Vlastimil Peška. Inicioval velkou rekonstrukci divadla, která probíhala mezi lety 1999–2011 a jejímž autorem je brněnský architekt Oldřich Prokeš z AAA Studia.

  Prokeš novou podobu divadla koncipoval jako „archu bláznů“. Exteriér a interiér Radosti tak připomínají loď. V symbolickém výkladu divadlo-loď ochraňuje diváky-trosečníky před bezútěšností a krutostí venkovního světa. Zcela novou stavbou je Muzeum loutek, taktéž ve tvaru mohutného starého korábu.

  Ve dvoře divadla pak byla postavena malá letní scéna, která je však v provozu pouze několik dní v srpnu. Diváci jsou totiž v horkých dnech spalováni sluncem, na plánované zastřešení divadlo nedostalo finance.

  Rekonstrukce trvala dlouho, protože v příspěvkové organizaci je všechno závislé na politické vůli, říká ředitel Vlastimil Peška. Štědří politici se střídali s těmi, kteří na kulturu nechtěli dávat nic. No, a teď tu máme hnutí Žít Brno, lesknou se Peškovi vesele oči, protože radní Matěj Hollan z tohoto hnutí ho chtěl v roce 2015 odvolat pro Peškovy údajné rasistické výroky na adresu početné romské komunity žijící v okolí divadla. S místními Romy jsme nikdy neměli nějaký zásadní problém, brání se nařčení manažer divadla Petr Jančařík. Když jsme zkoušeli venku, stáli na balkonech a se zájmem všechno sledovali. Někdy jsme jim i koupili lahev vína a byla tu veselá, skoro rodinná atmosféra. Do divadla na představení ale sami od sebe nechodili, dodává Jančařík. Peška ve své funkci nadále zůstává.

  Kromě velkého sálu s kapacitou 227 diváků má Radost i malou scénu, kam se vejde 100 dětských nebo 80 dospělých diváků. Teď je moderní hrát divadlo pro roční mimina. No, hrajeme pro ně, ale přiznejme si, že takhle malé děti to, co se děje na jevišti, vůbec nezajímá, uzavírá Jančařík exkurz do soudobých inkluzivních trendů.

  Divadlo Radost, pohled z ulice Cejl FOTO Dana Čecháková

  Pokoj pro hostující umělce FOTO Dana Čecháková

  Kabina zvukařů a osvětlovačů FOTO Dana Čecháková

  Depozit loutek FOTO Dana Čecháková

  Truhlářská dílna FOTO Dana Čecháková


  Komentáře k článku: Divadlo Radost Brno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,