Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadlo Na zábradlí bude pod střechou

  Divadlu Na zábradlí se podařilo vyřešit to, co vypadalo šest měsíců jako nevyřešitelné! S vlastníkem Pachtova paláce, který je pronajímatelem nebytových prostor užívaných divadlem jako zadní foyer a zákulisí divadla, se podařilo uzavřít dohodu přesto, že bývalé vedení města žádné řešení nenašlo.

  Zadní foyer Divadla Na zábradlí, o které divadlo přijde. FOTO archiv Apostrof

  Zadní foyer Divadla Na zábradlí, o které divadlo přijde. FOTO archiv Apostrof

  Díky novému radnímu pro kulturu Janu Wolfovi se prostory mohou využívat ještě do konce letošní divadelní sezóny a vytvoří se nový prostor pro vstup do divadla. Spadl nám kámen ze srdce, jsme moc rádi, že se můžeme opět plně věnovat divadelním představením a divákům nabízet standardní servis, řekl ředitel Divadla Na zábradlí Petr Štědroň.

  Dvorek DNz, který bude zastřešen. FOTO Apostrof

  Dvorek DNz, který bude zastřešen. FOTO Apostrof

  Pachtův palác jako vlastník nebytových prostor užívaných divadlem podal dne 27. 6. 2014 divadlu výpověď z nájmu. To se tak ocitlo v situaci, kdy nevědělo, kudy bude bezpečně přivádět diváky do hlediště, a především, jak budou herci nastupovat na jeviště. Celou situaci jsme začali řešit s předchozím vedením města, po obdržení výpovědi. Do voleb se však nepodařilo vyjednat nic. Až s příchodem nového radního Wolfa se podařilo dohodnout nejen prodloužení nájmu do 30. 6. 2015, ale zároveň i vyřešit další fungování divadla bez zadního foyer. Nový radní totiž přišel s návrhem, že bychom zastřešili dvůr řekl Štědroň, který již návrhy na podobu zastřešení připravuje. Je to v dané situaci jediné možné řešení, které umožní jak bezpečný vstup diváků do divadla, tak pomůže rozšířit a zmodernizovat divadelní prostory, řekl radní pro kulturu, výstavnictví, památkovou péči a cestovní ruch Jan Wolf, který dohodu s vlastníkem Pachtova paláce velmi uvítal.

  Jean Francois Ott. FOTO archiv

  Jean Francois Ott. FOTO archiv

  Po jednání s majitelem vlastnícím nájemní prostor užívaný divadlem jsem zjistil, že máme s panem Ottem mnoho společných témat a zejména blízký vztah ke kultuře. Přestože Pachtův palác potřebuje tyto prostory k vlastnímu využití, pan Ott pochopil současné možnosti a záměr divadla zastřešit dvůr a vyšel nám s prodloužením nájmu vstříc, řekl Wolf. Majitel Pachtova paláce Jean Francois Ott je nejen podnikatel, ale také člověk, kterému kultura není lhostejná, což dokazují i projekty, na kterých se podílel. Přestože prostory potřebujeme, potřeby divadla chápu a rozhodně nechci být ničitelem tradiční pražské divadelní scény s téměř šedesátiletou historií. Jednání s panem Wolfem mě přesvědčilo o tom, že novému zástupci města jde – stejně jako mně – o skutečný rozvoj kultury, zvelebení Prahy a zachování historického dědictví, komentoval Ott. Stejně pozitivně komentoval záměry s nájemním prostorem i nádvořím Pachtova paláce a Jiráskova domu radní, který chce přivést živou kulturu do Prahy. Vlastník téměř celého „anenského trojúhelníku“ chce tyto prostory otevřít veřejnosti, zlepšit úroveň daných prostor i okolí a umožnit také v této lokalitě rozvoj kultury v Praze.

  Café bar s vchodem, který bude - pravděpodobně - zazděn. FOTO archiv Apostrof

  Café bar s vchodem, který bude – pravděpodobně – zazděn. FOTO archiv Apostrof

  Díky vyřešení této poměrně dramatické situace může Divadlo Na zábradlí nerušeně pokračovat v přípravách inscenace Doktor Živago v režii Jana Mikuláška, kterou v předpremiéře uvede 27. a 28. února.

  Alexandra Poláková, Divadlo Na zábradlí Praha

  ///

  Více o Jeanu Francoisi Ottovi zde

  • Autor:
  • Publikováno: 11. února 2015

  Komentáře k článku: Divadlo Na zábradlí bude pod střechou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,