Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Divadlo Na Jezerce Praha

  Divadlo Na Jezerce sídlí v původně klasicistní budově uprostřed idylického parku v pražských Nuslích. Někdejší hospodářská usedlost byla počátkem minulého století přestavěna na zájezdní hostinec s divadelním sálem. Po roce 1948 zde komunistická moc zřídila kulturní dům. Na konci šedesátých let pak budovu získala Československá televize, která zde experimentovala s přechodem na barevné vysílání. Do širšího povědomí diváků se prostor dostal díky populárnímu pořadu Vysílá studio Jezerka. V revolučních časech listopadu 1989 zde sídlily zahraniční zpravodajské štáby. S odchodem Československé televize v roce 1994 začala budova chátrat. Po roce 2000 Jezerku městská část za 73 milionů korun zrekonstruovala a rozhodla se zde obnovit kulturní činnost. V té době nastává místní éra Divadelní společnosti Jana Hrušínského. Společnost byla založena v roce 2002 a zpočátku jsme hráli, kde se dalo, vypráví principál Jan Hrušínský. Když jsem se dozvěděl o vypsaném výběrovém řízení na Jezerku, nijak zvlášť jsem se do toho nehrnul. S lehkým srdcem jsem napsal projekt, který v konkurenci devíti dalších uchazečů kupodivu zvítězil. V roce 2004 pak Divadlo Na Jezerce zahájilo provoz. K dispozici je 205 sedadel a 28 přístavků. Potřebovali bychom tak o 130 míst více, abychom pokryli náklady, pokračuje Hrušínský. Zdůrazňuje, že umělci jsou najímáni na jednotlivé projekty, oproti angažmá mají tedy možnost nabízenou roli odmítnout. esto se zde utvořil okruh tvůrců, kteří s námi spolupracují opakovaně.

  Žádné divadlo nemůže být absolutně spokojeno se svým technickým vybavením: Potřebovali bychom klimatizaci, která není hlučná, svěřuje se Hrušínský. Můžeme chladit jenom před představením a o přestávkách. V parných letních měsících to tu není zrovna komfortní. Vztahy s městskou částí jsou podle Hrušínského nadstandardní, přesto v minulosti došlo ke kuriózním situacím: Když jsme potřebovali udělat nějaké akustické úpravy, jeden radní nám řekl, že co on ví, hercům přece vždycky stačilo položit tři prkna na pivní sudy a hrálo se, tak co najednou chceme, usmívá se shovívavě principál Jezerky.

  Divadlo Na Jezerce FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Kabina osvětlovačů a zvukařů FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Prostor v zákulisí, umělci nazývaný „střídačka“ FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Rekvizitárna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Úpravna kostýmů FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


  Komentáře k článku: Divadlo Na Jezerce Praha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,