Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Divadlo Lubomíra Lipského Pelhřimov

    Vybudování stálé divadelní scény v Pelhřimově iniciovalo bouřlivě se rozvíjející měšťanstvo ve druhé polovině 19. století. Architekt Stanislav Rokos přestavěl objekt bývalé městské solnice, přičemž se ve svých vizích nechal inspirovat divadlem v Táboře. Pod názvem Národní dům byla budova slavnostně otevřena 13. prosince 1896. Nebyla určena pouze k divadelním produkcím, ale konaly se zde i přednášky, ba dokonce cvičení sokolů.

    K zásadní změně došlo v letech 1960–1962, kdy město nechalo vystavět nový kulturní dům, kam se přesunula většina nedivadelních aktivit a budova v Solní ulici zůstala zasvěcena pouze Thálii. Na začátku sedmdesátých let se rekonstruovala – sál byl zbaven štukové výzdoby a vybaven novými červenými plyšovými sedadly. Neobvyklou součástí interiéru se staly ozdobné lustry. Jedná se o dílo manželů Roubíčkových, kteří vytvářeli plastiky pro světové výstavy Expo a pracovali na interiérech našich velvyslanectví. Profesor Roubíček dělal lustry v divadelním baru a na sále, paní Roubíčková lustry na schodišti. Shodou okolností manželé Roubíčkovi jako opatrovníci vychovali Bořka Šípka, protože jeho rodiče zemřeli, když mu bylo asi patnáct let, vypráví pracovník provozně-technického oddělení Miloš Junek.

    V posledních třiceti letech došlo k řadě dílčích rekonstrukcí a oprav – například fasády, přičemž zásadní bylo odvodnění zdiva, tzv. elektroosmóza. Ve zdech je stále přítomna sůl, dědictví po původním účelu stavby. Dále se měnilo zvukařské vybavení, vylepšovala se vzduchotechnika, zušlechtilo se foyer i divadelní sál, který má v současnosti kapacitu 332 míst.

    Většina představení v divadle je vyprodaná. K návštěvnickému propadu došlo okolo roku 2010 v důsledku hospodářské krize a s ní souvisejících vládních škrtů, kdy i „tutovky“, jako je Divadlo Járy Cimrmana nebo Jarek Nohavica, netáhly.

    Pelhřimov má bohatou ochotnickou tradici. Ze souboru Rieger vzešla na konci druhé světové války hvězdná tvůrčí dvojice bratrů Lipských, přičemž po starším Lubomírovi bylo divadlo v roce 2016 pojmenováno.

    Mimochodem: Ve městě sídlí také Muzeum rekordů a kuriozit – v roce 2019 tu do rekordmanské síně slávy vstoupil Josef Dvořák za největší počet odehraných vodnických rolí.

    Připravujeme ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea.

    Divadlo Lubomíra Lipského Pelhřimov FOTO Dana Čecháková

    Lustry od manželů Roubíčkových ve foyer FOTO Dana Čecháková

    Divadelní sál, pohled z balkonu FOTO Dana Čecháková


    Komentáře k článku: Divadlo Lubomíra Lipského Pelhřimov

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,