Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo loutek Ostrava

  Divadlo loutek v Ostravě (původně Krajské divadlo loutek) sídlilo od svého založení v roce 1953 v neobarokní budově architekta Felixe Neumanna. Již od šedesátých let se však uvažovalo o stavbě nového objektu s vyhovujícím zázemím. Od slov k činům se přešlo až díky restitučnímu řízení po roce 1989, v němž se Neumannův dům vrátil původním majitelům. Z architektonické soutěže v roce 1995 vyšel vítězně návrh pražských architektů Petra Hájka a Gabriely Minářové. Ke stavbě se využila volná parcela v Pivovarské ulici, budova byla slavnostně otevřena 26. září 1999. Patří ke třem ryze divadelním novostavbám postaveným po roce 1989 (Hudební scéna Městského divadla v Brně a Nové divadlo v Plzni).

  Opulentní budova Divadla loutek se dá označit za jeden z projevů české postmoderní architektury. Výraznou dekorativnost oválného objektu podtrhují obří loutky pohádkových postav od Tomáše Volkmera, umístěné podél vnějšího obvodu budovy v promyšlených kontrastech, symbolizujících souboj dobra a zla, života a smrti, lásky a nenávisti.

  Kromě samotných představení je ohromný zájem o naše tvůrčí dílny, které pořádáme jak pro školy, tak pro rodiče s dětmi, říká Klára Šebestová z marketingu divadla. Děti, ale samozřejmě i rodiče si ve spolupráci s profesionálními umělci vytvoří vlastní loutky, se kterými na závěr dílny pro ostatní sehrají představení. V dílnách pro školy se snažíme tvorbu spojovat s aktuálně probíranou látkou, dodává Šebestová.

  Právě nedostatek prostor určených k pořádání dílen byl zásadním impulsem pro vybudování přístavby, navržené opět Petrem Hájkem a otevřené v roce 2011. Kromě rozšíření technického zázemí vznikla nová „alternativní scéna“, exteriér divadla pak zásadně oživil „pohádkový orloj“ Tomáše Volkmera s pohyblivými loutkami od řezbáře Pavla Skorkovského.

  Hlavní scéna má kapacitu 176 míst, alternativní 80 míst, v letních měsících se také využívá venkovní amfiteátr pro 100 diváků.

  Divadlo loutek Ostrava, přístavba s letní scénou Foto Dana Čecháková

  Loutkový orloj v akci FOTO Dana Čecháková

  Řezbárna FOTO Dana Čecháková

  Výrobna loutek FOTO Dana Čecháková

  Ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea.


  Komentáře k článku: Divadlo loutek Ostrava

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,