Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadlo Hybernia Praha

  Divadlo Hybernia vzniklo v prostorách někdejšího kostela irských františkánů (hybernů). Raně barokní stavba architekta Carla Luraga z roku 1659 přešla na počátku 19. století do majetku bankální společnosti, která provedla empírovou přestavbu. V letech 1938–1991 budova sloužila jako výstavní prostor, poté musela být v havarijním stavu uzavřena.

  V polovině devadesátých let se uvažovalo proměnit někdejší kostel na autosalon Škodovky, ministr kultury Pavel Dostál se však zasadil o to, aby prostor v srdci Prahy sloužil uměleckým účelům. Podle návrhu architekta Michala Klanga došlo v letech 2005–2006 k zásadní rekonstrukci pro potřeby muzikálové scény – budovu ve vlastnictví státu si dlouhodobě pronajímá produkční společnost Hybernia. V odkazu na původní duchovní poslání objektu Klang jeviště umístil do prostoru někdejšího kněžiště a hlediště do kostelní lodě. Sakrální architektura však uměleckému provozu přináší značnou svízel. Divadlo má své určité prostorové požadavky, které mu kostelní uspořádání znemožňuje, říká správce budovy Milan Kofránek. V relativně úzké lodi a presbyteriu chybí dostatek prostoru pro uskladnění kulis a jevištní technologie.

  Interiér divadla Klang prosytil postmoderním smíšením stylů – od barokní přebujelosti po funkcionalistickou strohost. Andělíčci zdobící zábradlí schodiště jsou podle Kofránka oblíbeným „suvenýrem“, mizejícím o přestávkách v kapsách diváků.

  Původně mělo divadlo kapacitu 930 míst. Pro potřeby muzikálu Dracula, který vyžadoval větší hloubku jeviště, došlo ke snížení kapacity na dnešních 894 sedadel.

  Divadlo Hybernia Praha FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Centrum jevištních technologií FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  VIP balkón FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Původní kostelní výzdoba v zákulisí FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


  Komentáře k článku: Divadlo Hybernia Praha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,