Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Divadlo Drak odlétá do Havany

  Na konci května čeká Divadlo Drak týdenní zájezd do Havany na Kubě, kde ve dnech 27.–29. 5. odehraje tři reprízy inscenace Do hajan! na 21. Světovém kongresu ASSITEJ a Festivalu scénického umění pro děti a mládež. Inscenace režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové byla vybrána do programu této mezinárodní přehlídky spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů.

  Inscenace Do hajan! určená dětem od tří let stojí na pomezí poetického fyzického divadla a klaunské grotesky a všichni tři herci Petra Cicáková, Luděk Smadiš i Dominik Linka v ní prokazují výrazný pohybový talent i smysl pro gag. To vše podtrhuje výtvarně čisté provedení scény Marianny Stránské a light design Michala Kříže.

  Výjezd Divadla Drak je realizován ve spolupráci s PerformCzech / Oddělením mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu a za podpory Ministerstva kultury a Národního plánu obnovy.

  Kongresu se bude účastnit i česká delegace šesti zástupců českého národního centra ASSITEJ, jehož je Divadlo Drak členem. ASSITEJ International (Mezinárodní asociace divadla pro děti a mládež) sdružuje divadla, organizace a jednotlivce z celého světa za účelem sdílení znalostí a praxe, vytváření nových příležitostí pro spolupráce a networking.

  Foto: Milan Hajn

  Světový kongres ASSITEJ si klade hned několik cílů: advokacii divadla a scénického umění pro děti a mládež, aby se dostaly do popředí zájmu rozhodovacích orgánů, podporu nové synergie mezi vzděláváním a kulturou, podporu nové generace profesionálů a umělců v oblasti divadelního umění či posilování mezigenerační důvěry a spolupráce. To vše jsou hodnoty, které jsou aktuální i v českém divadelním kontextu a budeme rádi součástí jejich rozvíjení, posilování a sdílení, přibližuje hlavní smysl akce ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

  Velmi si vážíme, že inscenace Do hajan! byla do programu přehlídky vybrána a máme tak možnost prezentovat českou divadelní tvorbu pro děti a mládež na této akci světového významu. Účast na festivalu pro nás bude i příležitostí pro rozvíjení kontaktů s kolegy z ASSITEJ International a dalších národních středisek, uvedl Jarkovský.

  Foto: Milan Hajn

  Činnost Českého střediska ASSITEJ koordinuje Institut umění – Divadelní ústav a historie této mezinárodní nevládní organizace přidružené k UNESCO je s naší zemí spojena od samých začátků, kdy se v roce 1966 konal v Praze její první kongres. Dlouhodobě vynikající vztahy českých divadelníků s touto organizací potvrzuje i fakt, že exekutivní výbor ASSITEJ bude letos na podzim zasedat v Praze v rámci programu pro zahraniční hosty Hi PerformanCZ Visitors´ Program a spolupráce v rámci dalších projektů ASSITEJ jsou naplánovány i na další roky, doplnila Martina Pecková Černá, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce IDU.

  • Autor:
  • Publikováno: 16. května 2024

  Komentáře k článku: Divadlo Drak odlétá do Havany

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,