Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadlo bratří Formanů zůstane u vody

  Divadelní loď Tajemství se ještě na zimu nepřipravuje, popluje i v září a říjnu.  A své vodní království dokonce rozšíří. V areálu koupaliště Petynka, pod dohledem Petra Formana, rozbije svůj cirkusový stan italský klan – Magda Clan.

  Magda Clan zakotví na koupališti Petynka. FOTO ARCHIV

  S prázdninami se můžete rozloučit na lodi Tajemství premiérou mladé autorky a režisérky Josefíny Formanové Posedlí hrou, která s konceptem této inscenace uspěla v projektu Mladá krev, jenž má za cíl umožnit mladým autorům prezentovat jejich tvorbu. V projektu se vypravíte na místo, kde neplatí logika vašeho světa, kde radu nerozdává člověk, ale zvíře z lesa mnoha hlubin, kde nerozhoduje racionální volba, nýbrž hod hrací kostkou a sami diváci se stanou herci… Inspirací pro toto činoherně-obrazový projekt se autorce stal především román Mág od anglického romanopisce Johna Fowlese.

  Na loď se s inscenacemi – Pytlákova schovanka 2010 a Válka s mloky, které si svou premiéru rovněž odbyly na tajemné lodní palubě, vrátí i divadlo Aqualung. Soubor vyznávající především steampunkovou estetiku určenou těm, kteří se chtějí bavit, smát i snít. Jako vždy nebude chybět živý hudební doprovod a tentokrát se můžete těšit i na následné koncerty skupiny Aquajazz.

  Ze zahraničí přijedou tři soubory, které bratři Formani potkali na svých cestách a nechali se jimi okouzlit, neb představují to nejlepší ve svém žánru spojujícím tradiční pouliční umění a nový cirkus. Francouzské společenství tří svérázných chlapíků 2 Rien Merci pro své jedinečné představení Gramoulinophone, určené pouze limitovanému počtu diváků, na palubě dokonce rozloží svůj pitoreskní malý stan. Toto trio prazvláštních kouzelníků zve své diváky dovnitř, lampa svítí a podívaná může začít… Co se děje uvnitř je přísně střeženým tajemstvím.

  Dýchání je hlavní téma projektu dua Cie Circoncentrique. FOTO ARCHIV

  Italsko-švýcarské duo Cie Circoncentrique, pro které je projev těla a technických dovedností esenciální záležitostí, do Prahy doputuje s inscenací Respire. Nádech – výdech, otázka – odpověď, nahoru – dolů, dva póly, které ale bez sebe nemohou existovat. Inspirací projektu je vzájemný vztah mezi událostí a emocí a jejich vliv na dýchání. Dýchání je jemné vlákno, které spojuje umělce s divákem. Cílem je, aby divák sdílel všechny druhy emocí, překvapení a strachu, aby si užil dokonalé akrobacie, která ten dech bere.

  Další cirkusový stan bude diváky čekat na Petynce. FOTO Divadlo bratří Formanů

  Další cirkusový stan bude čekat již mimo palubu lodi, u vody však bude. V areálu koupaliště Petynka ve Střešovicích rozbije své šapito italská společnost nového cirkusu Magda Clan, která pod supervizí kapitána lodi Tajemství Petra Formana připravila klaunsky roztomilé představení Era– Sonnet pour un Clown plné vrcholné akrobacie s intimními gesty. Společenství šesti spolužáků z „cirkusové“ školy Scuola di Circo Flic v Turíně se rozhodlo stát se Klanem vedeným svým učitelem, cirkusovým režisérem, uměleckým ředitelem školy a toho času především principálem Robertem Magrem, koupit si vlastní stan a vytvořit první společné představení, jež mělo premiéru v červnu 2012 v Bruselu.

  Více informací nalezneta zde: http://www.divadlobratriformanu.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 1. září 2012

  Komentáře k článku: Divadlo bratří Formanů zůstane u vody

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,