Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Omyl a trest

  V tomto Tartuffovi nedojde k happy endu. Omilostnění králem a trest pro padoucha (slavné finále s využitím principu „deus ex machina“ v Molièrově komedii) slyší na mizinu přišedší a Tartuffovým podrazem usmýkaný důvěřivec Orgon nad svou hlavou jen v příšeří snu, jde tedy spíš o obranu podvědomí před hrůznými vyhlídkami. Tak uzavírá Daniel Hrbek svou inscenaci v příbramském divadle.

  Tartuffe

  Martin Dusbaba jako Orgon a Lukáš Král jako Tartuffe v příbramské inscenaci FOTO IVO MIČKAL

  Překlad Františka Vrby posloužil režisérovi k vybudování pevného tvaru, jehož pohyb spěje dopředu hladce ve svěžím rytmu, navíc verš zní v ústech příbramských protagonistů logicky a zvonivě. Jeví se, že setkání režiséra se souborem přineslo ovoce v podobě pozoruhodných či přinejmenším velmi solidních výkonů. Dva ústřední protagonisté, Martin Dusbaba (Orgon) a Tartuffe (Lukáš Král), dokázali vyklenout oblouk podivného vztahu mezi ideologicky indoktrinovaným pánem domu (toto vysvětlení se pro Orgonovu „slepotu“ přímo nabízí) a padoucha příživníka, maskovaného okázalou a falešnou ctností. Od sladkobolného souznění až po prohlédnutí, roztržku a nespravedlivý(?) trest pro omezeného naivu udržují oba herci napětí na jevišti a zdobí je srozumitelnou mluvou v řeči vázané (nebývá ani na slavnějších scénách při práci s klasickým textem, plným espritu, vždy pravidlem!). Režisérovi se podařilo vystavit některé přesně pointované výjevy, příkladná je milostná roztržka Orgonovy dcery Mariany a jejího nápadníka Valéra poté, co se doslechnou, že otec chce dceru provdat za Tartuffa (ve výrazu přesní a úsporní Ivana Krmíčková a Jiří Vojta). Také obě strůjkyně usvědčující pletichy proti eroticky vznětlivému Tartuffovi, Orgonova žena Elmíra (Anna Fixová) a aktivní komorná Dorina (Helena Lapčíková), přispívají svým rozdílným temperamentem – Elmíra je zpodobena jako uvážlivě racionální, Dorina spíš coby výbušný motor celé domácnosti – k rozložení sil na šachovnici dobře šlapající komedie.

  Jen mírně modernizující prvky, jako např. soudobý výzor moderního fracka, Orgonova syna Damise, s bledě modrým čírem (Filip Müller), či pro úplatky rozevřená kožená aktovka exekutora Loyala (Jaroslav Someš), dodávají příbramskému Tartuffovi na názorné aktualizaci.

  Divadlo A. Dvořáka Příbram – Molière: Tartuffe. Překlad František Vrba. Režie a hudba Daniel Hrbek, scéna Karel Glogr, kostýmy Josef Hugo Čačko, dramaturgie Kateřina Fixová a Pavlína Schejbalová. Premiéra 29. května 2014. (Psáno z reprízy 9. června 2014.)

  • Autor:
  • Publikováno: 22. září 2014

  Komentáře k článku: Omyl a trest

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,