Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Divadla smutní a oslavují

  V poměrně krátkém údobí proběhlo několik událostí, kterých jsem měl příležitost být přítomen. Nejprve se diváci i kolegové rozloučili v Divadle ABC s dnes již legendárním Panem hercem Lubomírem Lipským. Ve své funkci prožívám tyto okamžiky se smutným údivem nad tím, že ještě zcela nedávno jsem jako student, který v sobě hledá odvahu stát se hercem, právě u těchto mistrů nacházel lásku k divadlu. Takovým (tehdy mladistvým) inspirátorem nespoutatelné energie a herecké invence, tragické srandy či osvobozujících dramat (to vše v bezbřehé lidskosti) byl pro mne Lubomír Lipský… Děkuju mu, za nás všechny (tehdy mladicky nerozvážné), za poznanou touhu být jako on, která nás přivedla k nejstaršímu, nejstrašnějšímu a nejkrásnějšímu povolání lidstva… Vím, že pan Lipský spoluzakládal Hereckou asociaci, kterou nikdy neopustil a byl jejím členem do posledního dechu.

  Nicméně život jde dál, a tak v mnohých divadlech oslavují významná výročí svého vzniku: Městské divadlo Zlín si připomnělo (19. září) velkolepým večerem 70 let… Nedaleké Slovácké divadlo v Uherském Hradišti prožilo v průběhu komponovaného večera (10. října) s mnohými hosty stejné výročí… Nejdéle však působí Horácké divadlo Jihlava (založené již za protektorátu), které připravilo společný průlet 75 lety existence retrospektivní výstavou Divadelním kukátkem v Muzeu Vysočiny a následným společenským večerem (17. října).

  K tomu všemu předcházelo zmrtvýchvstání Divadla pod Palmovkou, které po více než dvou letech od ničivých povodní otevřelo svou scénu divákům 2. října. DesetiLETÍ Divadla LETÍ na své velké party (25. září) připomnělo, že svá výročí mají i mladé nezávislé scény.

  Jakoby symptomatické se v rámci těchto oslav jeví generační střídání ve funkcích ředitelů: v Uherském Hradišti vystřídal Igora Stránského – Michal Zetel, v Jihlavě Josefa Filu – Ondrej Remiáš (nedávno v Mladé Boleslavi Františka Skřípka – Janeta Benešová, v Hradci Králové Ladislava Zemana – Eva Mikulková, atd.).

  Přejme si, aby dosavadní vstřícná komunikace vedení divadel a vzájemné pochopení pro společné ideály s hereckou rodinou neopustily novou generaci ředitelů při jednání s Hereckou asociací…

  Jiří Hromada


  Komentáře k článku: Divadla smutní a oslavují

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,