Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Divadla očekávají pokles návštěvnosti

  Divadla v Olomouckém kraji očekávají pokles návštěvnosti až o pětinu v souvislosti s tím, že od pondělí bude umožněn vstup na hromadné akce jen očkovaným či lidem po prodělání covidu-19. Řada divadel přitom dosud zájemcům umožňovala, aby se nechali otestovat i přímo na místě. Divadla se bojí o svůj osud dlouhodobě, pandemie je citelně zasáhla už při předchozích vlnách.

  Moravské divadlo. Foto: archiv redakce

  Očekáváme propad návštěvnosti, v tuto chvíli ovšem nejsme schopni říct, jak bude tento propad velký. Uvaděči v sále sice kontrolovali a kontrolují potvrzení o očkování, antigenní či PCR testy či o prodělaném onemocnění, ale nevedou si přesnou statistiku. Co se týká samotestů, ty v průměru využívá deset procent našich diváků. Kvůli vysoké incidenci v Olomouckém kraji a výše zmíněným protiepidemickým opatřením tak očekáváme propad návštěvnosti někde mezi 15 a 20 procenty, uvedl mluvčí Moravského divadla David Kresta. Září bylo rozpačité, šlo vidět, že diváci si hledali cestu, do toho řešili jiné aktivity a bylo hezky. V říjnu jsme se dostali relativně na normální čísla, uvidíme, co udělá listopad a prosinec. Na předprodejích vidíme, že s tím, jak se zhoršuje epidemická situace, s tím nám klesají dlouhodobé nákupy, řekl ředitel divadla David Gerneš. Doplnil, že vstupenky tak diváci kupují na poslední chvíli.

  Podobný propad v návštěvnosti očekává i Divadlo Tramtarie. Určitě se nás nový systém dotkne. S testem chodí zhruba 20 procent diváků, testy na místě dosud využívaly jen jednotky, zhruba dva až tři lidé za večer. Hlavně se nás ale, myslím, dotkne výzva a doporučení Adama Vojtěcha, aby se lidé vyhýbali hromadným akcím a kontaktům, uvedla produkční divadla Vlasta Pechová. Ještě více nová opatření zasáhnou olomoucké Divadlo na cucky, kde se kromě divadelních představení konají v prostorách divadla také výstavy, debaty či setkání se zajímavými hosty, ale i kurzy pro veřejnost. Našeho divadla se opatření dotknou výrazně. Zhruba třetina až čtvrtina diváků využívala jakoukoliv formu testování, řekl mluvčí divadla Zdeněk Vévoda.

  Situaci bedlivě sledují i v Divadle Šumperk. Mám teď tolik starostí s nemocností zaměstnanců a náhradami, abychom mohli vůbec hrát, takže nějaký bavorský model a vpouštění jen některých diváků je pro nás prozatím to nejmenší. Ale je fakt, že návštěvnost se tímto ještě sníží, uvedl ředitel divadla Matěj Kašík. Podotkl, že antigenní testy dosud dávalo divadlo návštěvníkům ke vstupence zdarma a této možnosti využívaly nižší desítky diváků za večer. Propad bude, ale to stále není ta hrůza, až nastane vracení poměrné částky těm, kteří nejsou očkovaní a nebudou mít nárok do divadla vstoupit, řekl Kašík.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Divadla očekávají pokles návštěvnosti

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,