Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadla a diváci podpoří české tanečníky

  Baletní soubory čtyř divadel se rozhodly podpořit české tanečníky a spolu s Nadačním fondem pro taneční kariéru organizují sérii benefičních představení Vstupenka, která pomáhá českému tanci. Z každé vstupenky na benefiční představení bude až 100 Kč věnováno na úhradu nákladů spojených s odbornou asistencí a poradenstvím tanečníkům, kteří jsou nuceni ukončit svou aktivní taneční kariéru. Ať už je důvodem zranění, věk či těhotenství.

  Konzervatorní příprava tanečníků baletu trvá osm let a je tak nejdelší ze všech druhů umění. Většina tanečníků prodělá během kariéry závažný pracovní úraz a více než 3/4 tanečníků končí kariéru před třicítkou, odhaluje úskalí taneční profese Jana Návratová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu pro taneční kariéru, který vznikl v roce 2015 a od té doby podporuje české tanečníky. Momentálně neexistuje žádný sociální program, či jakýkoliv jiný podpůrný systém, který by zohledňoval specifika taneční profese a připravoval tanečníky na změnu kariéry, dodává Zdeněk Prokeš, bývalý tanečník, choreograf a šéf Laterny magiky, který je jedním ze zakladatelů Nadačního fondu pro taneční kariéru.

  Nadační fond pro taneční kariéru je jedinou organizací v Česku, která podporuje tanečníky během často vynucené změny povolání. Současně pracuje se studenty a stále aktivními tanečníky, které se snaží na změnu jejich profese připravovat. Jednou z mnoha aktivit fondu je také série benefičních představení Vstupenka, která pomáhá českému tanci. Fond se tak do podpory tanečníků snaží aktivně zapojovat také české baletní soubory a jejich diváky. Český balet má skvělou diváckou základnu, jeho návštěvnost se pohybuje kolem 80 %, v Praze je bezmála stoprocentní. Málokdo si ale uvědomuje, co taneční profese vlastně obnáší, za jakých okolností a kdy končí. Diváci mají takto možnost tanečníky a tanečnice přímo podpořit zakoupením vstupenky na představení. A to je hlavní smysl této akce.

  Celou sérii benefičních představení otevře již koncem listopadu gala večer Balet tančí republice ve Velkém divadle v Plzni (23.11.2018). Do akce se již podruhé zapojí Národní divadlo v Brně, které jako benefiční představení odehraje svého Louskáčka (9.12.2018). Louskáčka, oblíbený vánoční příběh, připravuje také Národní divadlo v Praze (12.12.2018). Benefici na konci prosince uzavře Romeo a Julie v podání baletního souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci (30.12.2018).

  Akce Vstupenka, která pomáhá českému tanci se poprvé uskutečnila v roce 2016, kdy se zapojilo pět divadel a bylo prodáno přes 2 000 dotovaných vstupenek. V létě 2018 výjimečně proběhlo také představení Valmont na letní scéně v Českém Krumlově: Jako tanečník a šéf baletu vím, jak složitá je situace naší profese a proto aktivity a činnost Nadačního fondu vítám a podporuji. Mám radost, že jsme se mohli zapojit nejen před dvěma lety v zimě, ale uspořádali jsme benefici také v létě, vysvětluje svou účast v projektu šéf jihočeského baletu Lukáš Slavický. Tanečníci ze služeb fondu nejčastěji využívají individuální poradenství a odborné konzultace. Nejčastěji je zajímá problematika grantů, rozjezd vlastního podnikání a možnosti studia v zahraničí. Jsem si jist, že do poznámek z individuálního poradenství v budoucnu nahlédnu a pomohou mi se posunout dál, hodnotí Petr Strnad, sólista Baletu Národního divadla v Praze, který jako jeden z mnoha již služby fondu využil.

  V evropském kontextu je českým specifikem, že Nadační fond pro taneční kariéru funguje nezávisle, bez jakýchkoliv státních subvencí. To má samozřejmě své výhody, především pokud jednáme s politiky o zavedení specifického spořícího systému pro tanečníky. Nese to však s sebou různá omezení, která se týkají především financí, a z nich pramenící nejistoty, dobrovolnické práce a podpory lidí, kterým není situace českých tanečníků a tanečnic lhostejná, uzavírá Jana Návratová.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Divadla a diváci podpoří české tanečníky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,