Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divadelníci východních Čech uvádí Antré

  S divadelníky o divadle. Tak lze stručně popsat nový stream, který se od 7. ledna 2021 bude vysílat na platfotmě YouTube každý čtvrtek od 18:00. Pořad Antré připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD).

  Stream Antré. Kameraman Martin Holoubek a moderátoři Kateřina Fikejzová Prouzová a Josef Jan Kopecký. Foto: Jan Slavíček

  Volné sdružení východočeských divadelníků sdružuje amatérské divadelníky hned ze čtyř krajů. Největší podíl členské základny je z Královéhradeckého a Pardubického kraje, dále jde o kraje Liberecký a Vysočina. Spolek je spolupořadatelem několika postupových přehlídek, podílí se na vydávání časopisu Divadelní hromada, nabízí svým členům vzdělávací semináře.

  Antré představí zajímavé osobnosti amatérského divadla. Chceme, aby to byla platforma, která nabídne našim členům – ale nejenom jim, prostor pro zastavení, vydechnutí, relaxaci a zároveň zajímavé osobnosti, příběhy a zkušenosti. Je to příležitost, jak o sobě dát vědět, říká Josef Jan Kopecký, předseda Volného sdružení východočeských divadelníků.

  Amatéři (na rozdíl od profesionálů) nemohou zkoušet nové inscenace. A zatím to nevypadá, že by jaro 2021 bylo jiné. Víme, že některé soubory našly způsob, jak být v kontaktu a něco tvořit, třeba jen on-line. Jinde činnost ustrnula. Stream je způsob, jak se navzájem inspirovat a podpořit, vysvětluje Kateřina Fikejzová Prouzová, jednatelka Volného sdružení východočeských divadelníků.

  Nový stream má mít neformální charakter, diváci se budou moci zapojit svými dotazy prostřednictvím chatu. Po uvolnění protiepidemických opatření bude možné se přijít podívat naživo přímo do Galerie Václava Havla v Hradci Králové, odkud se bude stream vysílat, a zapojit se na místě. Hledali jsme prostor, který nebude škrobený. Kde si budeme moci posedět u skleničky i po skončení on-line přenosu. Který bude zároveň atraktivní kulisou – a ideálně bude spjatý s divadlem či scénickými obory. A vyšla nám z toho Galerie Václava Havla, uvádí k výběru místa Kopecký.

  Moderátory pořadu budou Kateřina Fikejzová Prouzová a Josef Jan Kopecký. Oba jsou aktivními amatérskými divadelníky. Jsou herci, režiséři. Kopecký je navíc aktivním pedagogem. Fikejzová Prouzová zase dlouholetou moderátorkou Českého rozhlasu Pardubice. Zároveň se v Centru uměleckých aktivit věnuje právě scénickým oborům.

  ///

  Nejbližší hosté Antré: Alexandr Gregar – herec, režisér, pedagog, lektor, spisovatel, zakladatel mnoha významných kulturních akcí, spoluzakladatel VSVD. Jan Sklenář – v amatérském divadle se zapsal jako výrazná režisérská osobnost souboru DS Vrchlický, Jaroměř.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. ledna 2021

  Komentáře k článku: Divadelníci východních Čech uvádí Antré

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,