Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Divadelní glosy (nejen) z Plzně (No. 36)

  Tato prázdninová glosa se netýká konkrétního divadelního titulu nebo jiného počinu. Je výletem do historie neprofesionálních divadelních scén.

  Repro archiv

  Komu chyběla v letních měsících Thálie a chtěl se naladit na novou divadelní sezónu, mohl využít pro tyto účely výstavu v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Zajímavá expozice mapovala život ochotnických divadelních spolků v posledních pětadvaceti letech. Jmenovala se Čtvrtstoletí západočeských divadelních přehlídek, které představuje na jednotlivých panelech, kde tak připomínala život spolků v Plzeňském a Karlovarském kraji. Jejich počiny a úspěchy na soutěžích dokumentovala prostřednictvím fotografií a článků v tisku.

  Z plzeňské expozice. Foto archiv knihovny

  Historie ochotnického divadlo po roce 1990, kdy bylo zrušeno Krajské kulturní středisko v Plzni, které zajišťovalo chod západočeských divadelních přehlídek, je na západu Čech unikátní. Aby se nepřerušil tento v Evropě ojedinělý systém postupových divadelních přehlídek, převzal štafetu západočeský oblastní výbor Svazu českých divadelních ochotníků. Dodnes je vyhlašovatelem a organizátorem některých divadelních přehlídek, například činoherního divadla v Horažďovicích, divadla pro děti v Radnicích, venkovských souborů ve Žluticích, monologů a dialogů v Horšovském Týně. Západočeská oblast má i svou národní přehlídku Divadla jednoho herce v Kaznějově. Fungující systém nebyl od roku 1990 přerušen. A mnohé oblasti nám jej záviděly, když po několika letech těžce dávaly dohromady podobný, říká s úsměvem jedna z organizátorek výstava Hana Šiková, z jejíhož archivu pochází většina dokumentů.

  Autorkou celého projektu je Alena Svobodová, všechny podklady zpracovala Petra Richter Kohutová a výstavu připravil Jiří Hnilička z Divadelního studia D3 Karlovy Vary. Jak organizátoři shodně podotýkají, za nepřerušenou kontinuitou přehlídek ochotnických divadelníků stojí šťastná souhra okolností a lidí, kteří situaci dokázali podpořit. Je také velké štěstí, že se podařilo uchovat všechny listiny, přihlášky, protokoly a fotky, bez kterých by nebylo možné dát dohromady obsažný materiál, shodují se. A tak mohla být zpracována i obsažná brožura, kterou napsala Petra Richter Kohutová.

  Výstava se koná v rámci 50. výročí založení Svazu českých divadelních ochotníků a v letošním roce putovala po všech západočeských městech, v nichž se divadelní přehlídky konají. Po letní zastávce v Plzni se přestěhuje do Sokolova na tradiční divadelní přehlídku Sokolovská čurda. Přináší možnost připomenout si to nejlepší, co v této oblasti v minulých pětadvaceti letech vzniklo. Zajímavá je tato exkurze i z hlediska titulů, které se na prknech ochotnických scén objevovaly. Je možné z ní vysledovat žánrovou a stylovou pestrost produkcí ochotnických spolků. Ochotnickému divadlu se na západě Čech daří. Výstava je toho nejlepším důkazem.

  Studijní a věděcká knihovna Plzeňského krajeČtvrtstoletí západočeských divadelních přehlídek. Dokumentační výstava ze života západočeských ochotníků a jejich úspěchů na divadelních přehlídkách. Výstava je pořádána v rámci oslav 50. výročí založení Svazu českých divadelních ochotníků. Vernisáž se konala 2. 7. 2019, výstava v 1. patře knihovny trvala do 23. 8. 2019.


  Komentáře k článku: Divadelní glosy (nejen) z Plzně (No. 36)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,