Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Divadelní glosy (nejen) z Plzně (No. 25)

  Plzeňské Divadlo Dialog vstoupilo do nového roku s novou hrou, kterou uvedlo v české premiéře. Konala se na samém konci loňského roku, 29.12. 2018, a její název není nikterak mírumilovný – Manželství je vražda. Že ji ředitel divadla, režisér a herec v jedné osobě Jakub Zindulka uvedl právě v době nadcházejícího silvestrovského veselí již ovšem dává tušit, že pod názvem se nebude skrývat drsný rodinný krvák, ale že půjde spíše o humornou hru o napínavém manželském soužití. Tento netradičně pojatý kus Nicka Halla sází nejen na partnerské vztahy, ale také na skutečné napětí, překvapivé gagy a publikum může ocenit i překvapivě koncipovanou detektivní zápletku.

  Jakub Zindulka s Olgou Ženíškovou vytvářejí na jevišti pulsující pár plný protikladů. Dokážou velmi dobře dávkovat komiku, ale postihnout i napětí bublající pod povrchem. Foto Martin Švec

  Rok a půl po rozvodu vyhledá Polly Buttlerová svého bývalého manžela Paula Buttlera s nabídkou, aby společně napsali další díly detektivních románů, které spolu kdysi psávali. Ovšem jejich spisovatelská metoda je poněkud originální – logiku a reálnost svých zápletek a proveditelnost vražd si ověřují tím, že je společně přehrávají. A musí být před tím druhým neustále ve střehu. Manželům, kterým to v životě skřípalo a nyní se potkávají s protichůdnými pocity, nejde ovšem tato metoda realizovat právě hladce. Vymýšlení příběhů se začíná mísit nečekaně s realitou. Zda půjde v této hře opravdu o život, je zbytečné prozrazovat. Ale několik věcí recenzent prozradit může – nový titul je zdařilým pokračováním komediální linie v Dialogu, která přináší málo známé či zcela nové tituly sázející na chytrý humor prošpikovaný ryzí komikou.

  Jakub Zindulka je podobně jako v předchozích inscenacích nejen režisérem inscenace, ale také hercem a autorem návrhu funkčního scénického řešení. S Olgou Ženíškovou vytvářejí na jevišti pulsující pár plný protikladů. Po herecké stránce skvěle sehraný, hrající s obdivuhodným nasazením a potřebnou razancí. Jakub Zindulka jako režisér dokáže velmi dobře dávkovat komiku, ale postihnout i napětí bublající pod povrchem. Nesází na laciné vtípky, ale na promyšlené gagy a zcela nenásilně při potřebném odlehčení buduje několik rovin příběhu, které se prolínají celým představením. Dbá také na srozumitelnost textu, a to i ve vypjatých situacích. Kdo hledá pro odreagování od každodenní šedi humor kořeněný napětím, nebude tímto představením zklamán.

  Jakub Zindulka dbá na srozumitelnost textu, a to i ve vypjatých situacích. Foto Martin Švec

  Divadlo Dialog, Plzeň – Nick Hall: Manželství je vražda. Překlad: Jitka Sloupová, režie a výtvarné řešení: Jakub Zindulka, mix zvuku: František „Šimpy“ Šimánek, světla: Miroslav Herejk. Hrají Jakub Zindulka a Olga Ženíšková. Psáno z premiéry 29. 12. 2018.


  Komentáře k článku: Divadelní glosy (nejen) z Plzně (No. 25)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,