Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Divadelní fotoblog Josefa Chuchmy (No. 1)

  Do divadel chodím často a rád. Nesnáším, když někdo na premiéře v takzvaném kamenném divadle fotí. Ruší mě to. Natož když natáčí mobilem. Ostatně ani jedno se nemá: však také na některých scénách před představením zazní, že video- a audiozáznamy je zakázáno pořizovat.

  Autoportrét z natáčení pořadu ČT Jasná řeč. Foto Josef Chuchma

  Ale pak jsou jiné produkce. Klubové, komorní, v prostorách primárně nedivadelních. V těch mě to k focení svádí. Z divácké pozice. Snímám kompaktem, sice takzvaně profesionálním, ale pořád „jen“ kompaktním přístrojem. Má ten můj stroj značky Sony výhodu. Je malý a tichý. Jeho zvuk lze zcela vypnout. Snažím se nerušit, jen se dívat a fotit.

  Mám divadlo, natožpak focení, rád. Asi vůbec poprvé jsem je fotil někdy v sedmdesátých letech, jako kluk, když v Praze, v Divadle ABC, hostovalo ústecké Činoherní studio s Jakubem fatalistou. Karel Heřmánek byl tak mladý…

  Snímky, které budu v tomto svém „divadelním fotoblogu“ nabízet, berte tedy jako mé záznamy z míst, kam jsem se svým kompaktem vstoupil a dění – či části dění – zaznamenal. I když pochopitelně z nafoceného nebudu publikovat všechno, budu se snažit o maximální dokumentární syrovost a autenticitu. Pořadí snímků je a bude vždy takové, jak jsem je v průběhu produkce zaznamenal. Bez dalšího komentáře.

  Josef Chuchma

  ///

  Eliot / Trmíková / Nebeský / Dohnal: Pustina. DUP39, Praha, čtvrtek 18. října 2018.

  ///

  Divadelní spolek Jedl, Praha – Eliot / Trmíková / Nebeský / Dohnal: Pustina. Režie a scéna: Jan Nebeský, choreografie: Václav Kuneš, scénář: Lucie Trmíková, hudba: Martin Dohnal, výtvarná spolupráce: Igor Korpaczewski a Margirta Titlová, kostýmy: Petra Vlachynská. Hrají: Lucie Trmíková, Petr Jeništa, Jan Mikušek, tančí: 420PEOPLE – Filip Staněk, Lukáš Nastišin /alt. Václav Kuneš/. Premiéra 18. října 2018, DUP39, Praha.


  Komentáře k článku: Divadelní fotoblog Josefa Chuchmy (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,