Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Divadelky v dobách internetových

  Divadelní noviny mají od začátku roku nové internetové stránky. A co je ještě důležitější, tyto stránky již nejsou pouhou elektronickou kopií „papírového“ vydání, ale začínají žít svým vlastním životem: pokud se podíváte na adresu www.divadelni-noviny.cz, naleznete zde kromě tradičního přepisu „papírových“ článků také celou řadu materiálů, které se v tištěných Divadelních novinách neobjevují. V sekci nazvané iDN to jsou recenze, glosy, publicistické materiály a rozhovory, sekce Blog DN nabízí především polemiky, reakce čtenářů a dopisy; postupně se tu začínají objevovat i první „opravdické“ divadelní blogy – tedy jakési veřejné zápisníky, pokud nejste v internetové hantýrce úplně doma.

  Není to žádný revoluční počin; kulturních a divadelních webových portálů existuje celá řada, oslovují stále širší publikum a jen málokdo si troufne pochybovat o tom, že se právě zde otevírá nový a slibný prostor. I když staromilnému kolegovi Hulcovi už asi nikdo nevymluví přesvědčení, že aktivní webové stránky DN jsou od ďábla a nejlepší by bylo rychle se vrátit ke staré dobré konzervativní praxi.

  Zásadní novinkou, alespoň v českých divadelních sférách, je ovšem propojení webového portálu se zavedeným časopisem (filmaři to v podobě Cinepuru praktikují už dávno). V Divadelních novinách se pomalu zabíhá nový systém cíleného prolínání: v papírových DN bude otištěna – tak jako dosud – krátká informativní glosa a na internetu ji rozšíří regulérní recenze nebo jiný volně přístupný materiál. Doufáme, že to bude výhodné pro všechny strany: „papíroví“ čtenáři získají neomezený přístup k elektronické podobě tištěných článků spolu s přídavkem v podobě aktuálních materiálů a textů navíc, internetoví fundamentalisté snad ocení, že se na iDN objevují příspěvky renomovaných autorů, kteří se jinak do psaní pro internetové portály příliš nehrnou. Platí to však i obráceně. Na webu DN se již objevila (a snad ještě objeví) řada nových jmen; autorský okruh i tematický záběr Divadelních novin se díky tomu výrazně rozšiřuje – samozřejmě s tichým předpokladem, že „weboví“ autoři budou výhledově psát i pro tištěné vydání. V každém případě však budeme na webu publikovat pouze materiály redigované a redakčně zpracované stejně jako v papírovém vydání; optimisticky totiž doufáme, že právě to by mohla být komparativní výhoda iDN oproti jiným divadelním portálům.

  Všechny starší články, papírové i webové, lze zpětně dohledat v elektronickém archivu Divadelních novin – podle čísla novin, autorů, klíčových slov nebo rubrik. Obě podoby DN navíc sleduje bibliografická databáze Divadelního ústavu, která případným zájemcům nabízí kompletní servis a sofistikované vícestupňové vyhledavače.

  Nový webový portál Divadelních novin má však ještě jeden ambiciózní cíl: stát se co nejotevřenějším, obecně sdíleným prostorem pro divadelní diskuse a polemiky. Je to samozřejmě běh na dlouhou trať, dosavadní zkušenosti však nevylučují umírněný optimismus. Nejrozsáhlejší diskuse proběhla na téma podoby festivalového zpravodaje Ost-ra-varu. Richard Erml si mohl na Blogu DN přečíst řadu odmítavých reakcí na svůj výpad proti Vlastě Smolákové; vášnivé reakce vzbuzují také ostře formulované názory Vojtěcha Varyše. A úplně na závěr jedno typicky internetové číslo: nové stránky DN byly spuštěny začátkem března a počítadlo přístupů se ve chvíli uzávěrky tohoto komentáře blíží k číslici sto tisíc. To by prozatím celkem šlo.


  Komentáře k článku: Divadelky v dobách internetových

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,