Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Divácká anketa Křídla zná své vítěze

  Tradice divácké ankety o nejpopulárnějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997 a v pátek 27. ledna 2023 se na Činoherní scéně MdB uskutečnil již 26. ročník, pro který tentokrát sošky Křídel vytvořila herečka Radka Coufalová.

  Sošky Křídel vytvořila herečka Radka Coufalová. Foto: archiv divadla

  Režisér Jan Brožek a jeho realizační tým slavnostní večer zasadili do prostředí psychiatrické lepšebny, kde se medici Míma Krajčová a Jan Valeš pod vedením zkušených lékařů Jiřího Resslera a Martina Mihála coby průvodci a moderátoři postupně věnovali hercům z Lidické, kteří originálním způsobem nechali nahlédnout do svých nejrůznějších hereckých strachů a obav, čímž si jako vždy vtipně zastříleli do vlastních řad. Naštěstí se ale ukázalo, že hercům z jejich problémů může pomoci třeba potlesk nebo i nějaká ta cena – a o ty tu šlo především.

  Po netradičním loňském ročníku ankety Křídla jsme se tedy letos opět rádi vrátili ke známému konceptu, kdy o vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodovali svými hlasy přímo samotní diváci. A že měli z čeho vybírat! Na hlasovacím lístku totiž bylo na výběr hned ze třinácti inscenací, jež mohli diváci postupně vidět v průběhu let 2020–2022 a v nichž se navíc za celou tu dobu nastřádala spousta skvělých uměleckých výkonů. V průběhu celého roku tedy příznivci Městského divadla Brno pomocí anketních lístků zveřejňovaných v divadelním magazínu Dokořán v hojném počtu hlasovali pro svého nejoblíbenějšího herce, herečku, ale také režiséra, výtvarníka, hudebníka, tvůrčí počin i jednotlivou inscenaci Městského divadla Brno. A po sečtení všech hlasů byl verdikt jasný.

  První příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila hudba k inscenaci NE/NORMÁLNÍ, za niž cenu převzal autor hudebního nastudování a bandleader tohoto komorního muzikálu Tony Marko, který si pro ni přišel rovnou od kláves, na něž po celý večer doprovázel účinkující. Nejoblíbenější inscenací sezóny zvolili hlasující hudební komedii My Fair Lady (ze Zelňáku), za niž cenu převzal její režisér Stanislav Moša. V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Kristýna Daňhelová a Nejoblíbenějším hercem se stal Libor Matouš. Další nominované a jejich umístění naleznete níže v přehledném výpisu.

  Stejně jako v dřívějších letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenu kolegia revue Dokořán předala šéfredaktorka Dokořánu a dramaturgyně Klára Latzková herečce Ivaně Vaňkové za ztvárnění role Diany v inscenaci NE/NORMÁLNÍ a Cenu ředitele sám ředitel MdB Stanislav Moša udělil a předal Ing. Lubomíru Spáčilovi, jenž byl posledních třicet let ekonomicko-provozním náměstkem divadla a tato slavnostní chvíle se pro něj současně stala i rozlučkovou, neboť po letech svědomité práce, kterou pro naše divadlo soustavně s pečlivostí jemu vlastní vykonával, odchází do zaslouženého důchodu.

  V rámci slavnostního večera byla také pokřtěna již sedmadvacátá Ročenka MdB 2021–2022, která podrobně mapuje uplynulou divadelní sezónu. Za kmotry této významné publikace letos ředitel Stanislav Moša zvolil své tři umělecké šéfy – šéfa zpěvoherního souboru Igora Ondříčka, šéfa činoherního souboru Stanislava Slováka a šéfa muzikálového souboru Petra Gazdíka.

  A v neposlední řadě byly též předány oficiální certifikáty za širší nominace v rámci 29. ročníku Cen Thálie, které si převzali Dagmar Křížová za výkon v roli Lízy Ďulínkové v inscenaci My Fair Lady (ze Zelňáku) a Ivana VaňkováLukášem Janotou za ztvárnění manželů Diany a Dana Goodmanových v inscenaci NE/NORMÁLNÍ.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. ledna 2023

  Komentáře k článku: Divácká anketa Křídla zná své vítěze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,